حتما در آگهی های استخدامی یا حوزه های توسعه وب با کلماتی نظیر  طراح UI و UX مواجه شده اید. رابط کاربری (UI) مخفف کلمه User interface است. همچنین تجربه کاربر (UX) نیز مخفف کلمه  user experience می باشد. این دو کلمه در مباحث مربوط به توسعه وب و IT زیاد استفاده می شوند(دوره های رایگان ui ux در تبریز).

اما این اصطلاحات به چه معنا هستند و طراح UX یا UI بودن به چه معنا است؟ در این مقاله شما را با این دو مفهوم آشنا می کنیم و سپس در مورد UX و آموزش آن صحبت خواهیم کرد(دوره های رایگان ui ux در تبریز).

طراحی UX و UI چیست؟

رابط کاربری یا UI به صفحه‌ها، دکمه‌ها، کلیدها و سایر عناصر بصری اشاره دارد که کاربر هنگام استفاده از یک وب‌سایت، برنامه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی با آن ها تعامل دارد. UX در ارتباط با رفتار، تجربه و احساس کاربر هنگام استفاده از سایت یا اپلیکیشن ها است. طراحی UX تک تک عناصری که این تجربه را شکل می‌دهند و احساس کاربر را، در نظر می‌گیرد. اینکه آیا کاربر به راحتی می تواند به اهداف خود در صفحات وب برسد یا نه.

تفاوت بین UI و UX چیست؟

به طور خلاصه، طراحان UI بر نحوه ظاهر و عملکرد سطوح یک محصول تمرکز می کنند، در حالی که طراحان UX اهمیت زیادی به سفر کاربر در یک محصول یا خدمات می دهند. پس از اینکه متوجه شدید که چگونه UI و UX را متمایز کنید، اکنون می توانید به وضوح یکی را انتخاب کنید که علاقه مند به یادگیری است، در زیر چندین منبع یادگیری UI/UX با کیفیت بالا وجود دارد که می توانید از آنها سود زیادی ببرید!

طراح UX چه کسی است؟

نقش طراح UX این است که یک محصول یا خدمت را قابل استفاده، لذت بخش و در دسترس طراحی کند. در حالی که بسیاری از شرکت ها در زمینه تجربه کاربری فعالیت دارند، این اصطلاح اغلب با طراحی دیجیتال وب سایت ها و برنامه ها مرتبط است. طراحان UX معمولا در زمینه هایی مانند علوم کامپیوتر، روانشناسی، تعامل انسان و کامپیوتر یا طراحی تخصص دارند. ماهیت طراحی UX ایجاد تجربه ای آسان، کارآمد، مرتبط و دلپذیر برای کاربران است.

طراحان UX تحقیقات بازار، استراتژی، توسعه محصول و طراحی را برای ایجاد تجربیات کاربر برای محصولات، خدمات و فرآیندها یکپارچه می کنند. آن ها به عنوان پلی برای مشتری عمل می کنند و نیازها و انتظارات را درک کرده و همچنین برآورده می کنند(دوره های رایگان ui ux در تبریز).

طراحان UX از اصول طراحی گرافیکی استفاده می کنند. جلب توجه با اندازه، برانگیختن احساسات متناسب با رنگ ها، ایجاد یک جریان بصری قابل پیش بینی در سراسر صفحه، از مثال های مناسب این کار هستند. با این حال، برخلاف طراحی گرافیک سنتی، متخصصان UX باید نگرانی‌های دیگری مانند تعامل و زمان‌بندی را نیز در نظر بگیرند. همچنین آن را به یک رشته کاملاً جدا از سایر رشته ها تبدیل کنند، در حالی که به طور همزمان با همه آن ها مرتبط و هماهنگ است.

دوره های رایگان ui ux در تبریز

مهارت های لازم برای طراحی UX

طراحان UX از ترکیبی از مهارت های فنی و تجربی در کار طراحی خود استفاده می کنند. برخی از این مهارت‌ها مختص دنیای UI/UX هستند، در حالی که برخی دیگر عمومی‌تر هستند. طراحان UX برای به ثمر رساندن طرح های خود به مجموعه ای از مهارت های کلی تکیه می کنند. این مهارت های حیاتی عبارتند از موارد زیر هستند(دوره های رایگان ui ux در تبریز).

    مهارت های ارتباطی

این طراحان به مهارت های ارتباطی قوی برای انجام تحقیقات موثر به روی کاربران، ارتباط با سهامداران و ایجاد چشم انداز برای محصول نهایی نیاز دارند. گوش دادن فعال و توانایی انتقال ایده ها به صورت شفاهی و بصری بسیار مهم است.

    مهارت حل مساله

طراحان باید بتوانند به طور خلاصه یک مشکل طراحی را شناسایی و تعریف کنند. راه حل های ممکن را بر اساس تحقیقات کاربر محور ارائه دهند. طراحان همچنین باید بتوانند نقاط ضعف را در یک طراحی شناسایی و درک کنند و آن ها را بر اساس رفتار کاربر بهبود دهند(دوره های رایگان ui ux در تبریز).

    مهارت تصمیم گیری

طراحان UX اهمیت تصمیم‌گیری را درک می‌کنند، زیرا این امر برای طراحی بهتر مفید است. اطلاعات لازم را به تیم می‌دهد و طراحان را قادر می‌سازد تا اطلاعات مناسب را در زمان مناسب ارائه دهند. همچنین به مهارت های دیگری نظیر همکاری، مدیریت زمان، دقت در جزئیات، خلاقیت، همدلی، انعطاف پذیری و سازگاری نیز نیازمند هستند(دوره های رایگان ui ux در تبریز).

    تست کاربران

جمع‌آوری اطلاعات باکیفیت از کاربران هنگام تعامل با محصول، یکی از مهارت‌های حیاتی طراح UX است که باید توسعه یابد. یادگیری نحوه آزمایش و استخراج نیازهای کاربر برای ایجاد یک محصول مفید بسیار مهم است. مشاهده نحوه تعامل افراد با طرح‌های شما، آنچه که دوست دارند و دوست ندارند می‌تواند باعث اطمینان شود. به این معنا که محصول نهایی شما دقیقاً همان چیزی است که کاربرانتان به دنبال آن هستند.

    داشتن هوش تجاری

داشتن درکی اولیه از نحوه عملکرد یک کسب‌وکار می‌تواند در طراحی UX به شما کمک کند. دانستن آنچه در بخش تجاری سازمانی که در آن کار می کنید می گذرد، بسیار ضرروی است. می تواند درک بهتری از آنچه مشتریان، همکاران و مصرف کنندگان شما تجربه می کنند به شما بدهد. شما می توانید از این دانش برای برقراری ارتباط بهتر با تیم خود استفاده کنید. مطمئن شوید که طرح های شما به اهداف کلی شرکت کمک می کند.

    برنامه نویسی و توسعه وب

زمان هایی در حرفه یک طراح UX وجود دارد که به اصطلاح باید بیش از یک کلاه بر سر بگذارد. با افزایش تقاضا برای طراحان متبحر در فناوری، داشتن مقداری تخصص در زمینه کدنویسی و توسعه وب می تواند به ویژه برای کارفرمایان بالقوه جذاب باشد. حتی اگر شما کسی نیستید که برنامه‌نویسی و توسعه را انجام می‌دهد، توانایی ایجاد طرح‌های سازگار با توسعه می‌تواند به آسان‌تر کردن کار هم تیمی‌هایتان کمک کند و شما را به یک طراح جذاب‌تر تبدیل کند.

درآمد و فرصت های شغلی دوره ui ux

مبحث UI-UX در دنیای امروز برنامه نویسی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و تمام تیم های برنامه نویسی حتماً و لزوماً باید یک متخصص در این زمینه را درون مجموعه خود داشته باشند . شرکت های بزرگ برنامه نویسی در ایران ،امروزه به این نتیجه رسیده اند که واگذاری کل پروژه به یک نفر که هم طراحی و کد نویسی را انجام دهد، نتیجه خوبی ندارد و از این رو تصمیم گرفتند به صورت کاملاً تخصصی ،یعنی استخدام یک متخصص UI-UX، در این زمینه وارد شوند.

دوره آموزش UX و UI

بدون اتلاف وقت، در اینجا یکی از بهترین دوره های برای یادگیری آموزشگاه آپادانا در تبریز را معرفی می کنیم. این دوره توسط کارشناسان متخصص در زمینه طراحی تجربه کاربری ایجاد شده است. همچنین رضایت بسیاری از دانشجویان این زمینه را به خود جلب کرده است. هدف این دوره آموزش کسانی است که به تازگی وارد حرفه طراحی UX شده اند. حتی اگر هیچ دانشی در مورد UI/UX ندارید اصلا نگران نباشید؛ زیرا ما این تخصص را از صفر و قدم به قدم به شما آموزش می دهیم.

مخاطبین دوره آموزش ui ux

دوره آموزش ui ux مناسب برنامه نویس ها، طراحان نرم افزار، گرافیست‌هایی که قصد دارند به صورت تخصصی در زمینه وب یا تلفن همراه کار کنند، طراحان سایت، طراحان اپلیکیشن های تلفن همراه، مدیران محصول نرم افزاری، و علاقه مندان طراحی رابط و تجربه کاربری می‌باشد. پس این دوره برای افرادی با مشخصات زیر مناسب خواهد بود:

  •     برای تمام علاقه مندان به حوزه دیزان و طراحی
  •     UX دیزاینر ها
  •     طراحان رابط کاربری
  •     گرافیست ها
  •     مدیران محصول
  •     پروداکت دیزانر ها
  •     کسانی که هم برنامه نویسی و گرافیک و هم بازاریابی بلدند!
  •     کارآفرین هایی که میخواهند محصولشان را به بازار بین المللی برسانند
  •     و سایر فعالان و علاقه مندان حوزه فناوری اطلاعات
به این مطلب امتیاز دهید