نبود تخصص کافی در تعمیرات ساعت چه پیامدهایی را به دنبال دارد : با توجه به اینکه این دستگاه ها امروزه قیمت بالایی دارند، در صورتی که تعمیرات آنها توسط فرد غیر متخصص انجام گیرد می تواند خسارات بسیاری را به شخص تعمیرکار و مشتری وارد کند(آموزش تعمیر ساعت مچی در تبریز).

آموزش تعمیر ساعت مچی در تبریز

آموزش تعمیرات ساعت یکی از رشته های فنی و هنری می باشد که برای اولین بار در ایران در آموزشگاه ها تدریس می گردد.لذا از این رو مجتمع آموزشی آپادانا مفتخر است که در حوزه تعمیرات ساعت های مکانیکی و الکترونیکی از قبیل مچی، دیواری و رومیزی پیشگام باشد و زمینه را مهیا سازد تا کارآموزان عزیز پس از گذاراندن دوره از لحاظ تئوری و عملی کارآمد باشند و با اعتماد به نفس بالا وارد بازار کار گردند.

اجزای تشکیل دهنده ساعت مچی در آموزش تعمیرات ساعت

قبل از بررسی اجزای متحرک درون موتور، جا دارد به این نکته اشاره کنیم که به طور کلی، اجزای تشکیل دهنده ساعت‌ مچی به دو دسته‌ی خارجی و داخلی تبدیل می‌شود. البته قطعات اضافی و پیشرفته‌ای که در برخی از ساعت‌های خاص استفاده می‌شوند، خارج از این دسته بندی قرار می‌گیرند.

اجزای خارجی و داخلی ساعت‌های مچی پرداخته و سپس با نگاهی کوتاه به قطعات اضافی و اجزای مربوط به بند ساعت، در رابطه با سرویس و تعمیر ساعت‌ های مچی توضیح خواهیم داد(آموزش تعمیر ساعت مچی در تبریز).

اجزای خارجی ساعت مچی در آمورش تعمیر ساعت

ساعت‌های مچی از هشت جزء خارجی تشکیل می‌شوند.

  1. کیس یا جلد خارجی

کیس یا جلد خارجی ساعت، محفظه‌ی اصلی قطعات متحرک داخلی را تشکیل می‌دهد. جنس این بدنه بسته به نوع ساعت متفاوت است اما رایج‌ترین مواد برای ساخت این قسمت، همان استیل ضد زنگ است که در ساعت‌های معمولی نیز به چشم می‌خورد.

  1. لاگ یا قاب ساعت

قاب یا قالب یک ساعت به قسمتی گفته می‌شود که کیس را به بند ساعت متصل می‌کند(آموزش تعمیر ساعت مچی در تبریز).

  1. تاج یا پین ساعت

منظور از تاج یا پین همان پیچی است که به وسیله‌ی آن زمان را تنظیم می‌کنیم. پین ساعت‌های ضد آب در داخل کیس قرار می‌گیرند. گاهی اوقات بر روی تاج ساعت از جواهرات و سنگ‌های قیمتی نیز استفاده می‌شود.

  1. بند و قفل

بند ساعت می‌تواند از فلز، پارچه، چرم یا پلاستیک ساخته شده باشد. همچنین قفل بند ساعت نیز انواع مختلفی دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سگکی، فشاری و فلدوردار کششی اشاره کرد.

  1. عقربه‌های ساعت

عقربه‌ی اکثر ساعت‌های رایج در بازار معمولاً ساعت، دقیقه و ثانیه را نشان می‌دهند. البته مدلهای پیچیده‌تری مانند ساعت‌های کرونوگراف یا زمان‌نگار نیز وجود دارند که در ساختار آن‌ها از دو یا چند عقربه‌ی اضافی استفاده می‌شود.

  1. حاشیه یا بخش فوقانی ساعت (Bezel)

این قیمت، کریستال ساعت را احاطه کرده و آن را در جایش نگه می‌دارد(آموزش تعمیر ساعت مچی در تبریز).

  1. کریستال

به شیشه یا پوشش محافظ شفاف نمای ساعت کریستال گفته می‌شود.

  1. صفحه مدرج ساعت

این صفحه، در ساعت‌های آنالوگ اعداد مربوط به هر ساعت را نشان می‌دهد. این اعداد می‌توانند به فرمت رومی، عربی یا همان اعداد ساده‌ی انگلیسی نوشته شده باشند.

باز کردن پنل پشتی ساعت مچی

اولین قدم برای تعمیر ساعت مچی جدا کردن بندها و باز کردن در پشتی موتور ساعت است. برای باز کردن در پشتی ساعت از یک چاقوی کوچک یا تیغه نازک و مسطح استفاده کنید. در این مرحله توجه داشته باشید تا فشار فراوانی به پشت ساعت وارد نکنید. فشار زیاد ممکن است به در پشتی ساعت آسیب وارد کند و مانع باز شدن راحت آن شود.

البته ساعت‌هایی که ضد آب هستند به دلیل عایق‌کاری دقیقشان، برای باز کردن نیاز به ابزار تخصصی دارند. توصیه می‌کنیم تعمیرات ساعت‌های ضد آب را به تعمیرکار تخصصی بسپارید. اگر قصد خرید ساعت ست دارید، به ضدآب بودن آن توجه کنید. ساعت‌های ست ضد آب معمولا قیمت بیشتری دارند.

تعمیر صفحه نمایش و عقربه‌های ساعت مچی

برای تعمیر صفحه نمایش و عقربه‌های ساعت کافی است، پنل پشتی را باز کنید تا دسترسی راحتی به این قسمت داشته باشید. برخی اوقات ممکن است عقربه‌های ساعت از جای خود جدا شده باشند. با استفاده از پنس کوچک عقربه‌های ساعت را به موتور ساعت متصل کنید. برای انجام این کار قطعات داخلی موتور نیز باید باز شود.

زمانی که شیشه صفحه نمایش دچار ترک یا شکستگی شده است، حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. تعمیر این قسمت از ساعت نیازمند تجربه و تخصص است. برخی از ساعت‌های کلاسیک قدیمی اجزا پیچیده‌‌ای ندارند و راحت‌تر تعمیر خواهند شد(آموزش تعمیر ساعت مچی در تبریز).

آموزش تعمیر ساعت مچی در تبریز

به این مطلب امتیاز دهید