معمولا اکثر فارغ التحصیلانی که رشته تحصیلیشان داروسازی (نحوه تاسیس داروخانه) و یا رشته های مرتبط به آن بوده ، علاقه مند به تاسیس داروخانه و یا اداره آن هستند . همچنین سایر دانشجویانی که در رشته های شیمی و یا شیمی دارویی مدرک تحصیلی خود را دریافت نموده اند علاقه مند به دانستن شرایط تاسیس داروخانه هستند تا نسبت به دایر کردن آن اقدام نمایند .

شرایط تاسیس داروخانه با توجه به جمعیت هر شهر ، مدرک تحصیلی فرد موسس ، بومی بودن وی و بر اساس میزان برخورداری از سهمیه ایثارگران امتیاز بندی شده است . علاوه بر این شرایطی نیز برای ثبت نام متقاضیان در نظر گرفته شده که باعث می شود فقط افراد واجد شرایط امکان اخذ مجوز تاسیس داروخانه ها را داشته باشند .

در آیین نامه تاسیس و اداره داروخانه ها شرایط و ضوابطی برای تاسیس داروخانه ها نوشته شده که اکثر متقاضیان دریافت مجوز از آن ها بی اطلاع هستند . گاهی این شرایط آنچنان ساده و در دسترس عموم افراد هست که اطلاع از آن ها شانس پذیرش و دریافت مجوز تاسیس داروخانه را تسهیل می کند .(آموزش کار در داروخانه)

نحوه تاسیس داروخانه

نحوه تاسیس داروخانه

افرادی که متقاضی تاسیس داروخانه هستند می بایست جداول زیر را به دقت مطالعه نموده و سپس با توجه به امتیازی که هر سطر به خود اختصاص داده ، امتیاز کل خود را به دست آورند . هر چه مجموع این امتیاز عدد بیشتری باشد ، شانس دریافت مجوز تاسیس داروخانه نیز به مراتب بیشتر است .

امتیاز شهر ها :

هر شخص واجد الشرایط می تواند درصورت کسب حداقل امتیاز لازم به شرح زیر و تأیید صلاحیت از کمیسیون امور داروخانه ها اقدام به تاسیس داروخانه کند .

جدول امتیاز شهر ها
برای شهر تهران2850
برای شهر های با جمعیت یک میلیون نفر و بیشتر2800
برای شهر های با جمعیت 500 هزار الی یک میلیون2700
برای شهر های با جمعیت 300 الی 500 هزار نفر2600
برای شهر های با جمعیت 100 الی 300 هزار نفر2400
برای شهر های با جمعیت 50 الی 100 هزار نفر2200
برای شهر های با جمعیت کمتر از 50 هزار نفر2000

امتیاز مدرک تحصیلی متقاضیان

جدول امتیاز مدارک تحصیلی
مدرک دیپلم500
مدرک دانشگاهی در رشته های غیر علوم پزشکی600
مدرک کاردانی و کارشناسی در رشته های علوم پزشکی800
مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته های علوم پزشکی1000
مدرک کارشناسی داروسازی1600
مدرک کارشناسی ارشد داروسازی1750
مدرک دکتری عمومی داروسازی2000
مدرک دکتری تخصصی phd با پایه داروسازی2200

نحوه تاسیس داروخانه

  • داشتن مدرک تحصیلی بالاتر یکی از ملاک های امتیاز دهی است که در جدول زیر امتیاز لازم برای هر مقطع ارائه شده است .(مدرک تکنسین داروخانه)
  • سابقه داروساز بودن از تاریخ فارغ التحصیلی رشته داروسازی به ازای هر سال 15 امتیاز محاسبه می شود .
  • کسب امتیاز سوابق اشتغال داروساز در داخل کشور جهت تاسیس داروخانه بر اساس ” آخرین جدول ضریب محرومیت مناطق ” و با ارائه مدارک زیر میسر است :
  • گواهی اشتغال به مسئولیت فنی داروخانه یا قائم مقامی با تأیید دانشگاه
  • اشتغال با مدرک داروسازی در حرف مرتبط با ارائه حکم کارگزینی استخدام یا هر مدرک مورد تأیید
  • امتیاز اشتغال متقاضی دارای مدرک غیر داروسازی پس از ارائه گواهی از داروخانه محل اشتغال و شعبه سازمان تأمین اجتماعی محل و تأیید دانشگاه مربوطه به میزان 30 درصد امتیاز مطب برای آن محل محاسبه می گردد
  • گواهی خدمت طرح الزام و پیام آوران بهداشت و طرح نیروی انسانی داروسازان از محل اعزام و یا گواهی پایان طرح (آموزش تکنسین داروخانه در تبریز)
  • ارائه گواهی از اداره نظام وظیفه عمومی یا کارت پایان خدمت جهت داروسازانی که پس از فارغ التحصیلی دوره خدمت را طی کرده اند . ( هر سال خدمت نظام وظیفه 30 امتیاز دارد ) .
به این مطلب امتیاز دهید

دسته بندی شده در: