بسیاری از مشاغل و کسب و کارها، از کارخانجات تولیدی و صنعتی گرفته تا شرکتهای کوچک و حتی مغازه‌ها و فروشگاه‌‌ها؛ برای انجام پاره‌ای از کارهای یدی و عملی به جذب و استخدام در کارخانه های تبریز نیاز دارند. این شغل به تحصیلات بالا و تخصص و مهارت خاص و ویژه‌ای هم نیاز ندارد و طیف وسیعی از افراد جویای کار می‌توانند به عنوان کارگر استخدام شوند. کارفرماها با توجه به نوع فعالیت اقدام به استخدام کارگر ساده تمام وقت، قراردادی، پاره وقت یا روزمزد می‌کنند.

با این حال، این شغل هم مثل هر شغل دیگری به برخی توانمندی‌های جسمی و مهارت‌های فردی و عمومی نیاز دارد و هرکسی نمی‌تواند یک کارگر موفق و حرفه‌ای باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد شغل کارگری، تعریف کارگر از نظر قانون کار و مزایا و حقوق کارگران و انواع مشاغلی که به جذب و استخدام کارگر ساده نیازمندند صحبت کنیم. پس در ادامه با ما در جاب ویژن همراه باشید(استخدام در کارخانه های تبریز).

کارگر کیست؟

در معنای لغوی، کارگر به معنی فرد کارکننده و کسی است که در یک کارگاه یا بنگاه تجاری کار می‌کند و در ازای کارش مبلغی به عنوان دستمزد دریافت می‌کند. از نظر قانون، کارگر در مقابل کارفرما یا صاحب کار قرار می‌گیرد(استخدام در کارخانه های تبریز).

حقوق و مزایای کارگری

قانون کار برای حمایت از کارگران و پایمال نشدن حق و حقوق آن‌ها قوانینی را در مورد حقوق و مزایا و طرح‌های حمایتی مثل بیمه بیکاری وضع کرده است. حداقل حقوق پایه وزارت کار هرسال تعیین می‌شود و کارفرماها حق ندارند با مبلغی کمتر از آن اقدام به استخدام کارگر ساده بکنند(استخدام در کارخانه های تبریز).

همین‌طور مزایایی مثل اضافه کار، بیمه تامین اجتماعی، بیمه بیکاری و مستمری بازنشستگی نیز از جمله مصوباتی هستند که برای حمایت از کارگران ایجاد شده اند. برای اطلاعات بیشتر در مورد حقوق و دستمزد کارگری می‌توانید مقاله همه چیز در مورد حقوق وزارت کار را مطالعه بفرمایید(استخدام در کارخانه های تبریز).

قرارداد کار چیست و چه شرایطی دارد؟

کارفرما موظف است برای استخدام کارگر ساده با او قرارداد کار منعقد کند. این قرارداد باید براساس قوانین وزارت کار باشد و مانع از پایمال شدن حق و حقوق کارگران بشود. البته در مورد استخدام کارگر ساده بسیاری از کارفرمایان اقدام به استخدام کارگر روزمزد یا موقت می‌کنند و قراردادی با او نمی‌بندند؛ همین موضوع باعث کم شدن امنیت شغلی کارگری می‌‌شود.

براساس ماده 7 قانون کار: قرارداد کار به قراردادی کتبی یا شفاهی گفته می‌شود که بین کارگر و کارفرما منعقد می‌شود و به موجب آن، کارگر در قبال دریافت حق السعی و مزد مشخص برای مدت موقت یا غیرموقت مشغول به کار می‌‌شود(استخدام در کارخانه های تبریز).

براساس ماده 10 قانون کار: در قرارداد کار علاوه بر مشخصات دو طرف، باید موارد زیر نیز مشخص شده باشد:

نوع کار و شرح وظایف و مسئولیت‌های کارگر
حقوق یا حق السعی توافق شده
ساعات کار، تعطیلات و شرایط مرخصی
محل و آدرس محل انجام کار
تاریخ عقد قرارداد
مدت شروع و خاتمه قرارداد
ویژگی‌‌ها و مهارت‌های مورد نیاز برای جذب و استخدام کارگر ساده

سلامت و توان جسمانی بالا:
کارگر فردی است که با استفاده از توان جسمی خود کارهای مختلف را انجام می‌دهد. بنابراین داشتن سلامت و قدرت جسمانی بالا از جمله ویژگی‌‌‌های لازم برای استخدام کارگر ساده هستند. محدودیت سنی خاصی برای کارگری وجود ندارد؛ اما دقیقا به دلیل اهمیت توان جسمی، اکثر کارفرماها تمایل دارند کارگران جوانتر را استخدام کنند.

کارگر کارخانه یا کارگر تولیدی

بسیاری از کارخانه‌های تولیدی و صنعتی مثل کارخانجات لبنی، مواد غذایی، داروسازی، صنعتی و … هم به استخدام کارگر ساده نیاز دارند. کارگری که در این قبیل کارخانجات کار می‌کند به اصطلاح کارگر کارخانه گفته می‌شود(استخدام در کارخانه های تبریز).

کارگر کارخانه لازم است اطلاعات خوبی در مورد نحوه کار دستگاه‌ها و عملکرد آن‌ها داشته باشد و آموزش‌های لازم در مورد قوانین و دستورالعملهای کارخانه رو زود یاد بگیرد. شرح وظایف کارگران در هر کارخانه‌‌ای با یکدیگر متفاوت است؛ اما به طور کلی برخی از وظایف روزانه یک کارگر کارخانه عبارتند از:

آماده‌سازی مواد اولیه خام برای مخلوط، اندازه‌گیری و فرآیند پخت و تولید محصول
کار با دستگاه‌ها و ماشین آلات مختلف برای تولید محصول
مدیریت و نظارت بر عملکرد صحیح دستگاه‌ها و دمای استاندارد آن‌ها
بسته‌بندی یا برش انواع محصولات پلاستیکی، فلزی و … در صورت لزوم
نظارت و بررسی محصولات تولید شده و جدا کردن محصولات معیوب
انجام وظایف محوله براساس دستورالعمل و زمانبندی گفته شده توسط سرپرست
گزارش هرگونه نقص یا مشکل در عملکرد دستگاه‌‌ها و تجهیزات صنعتی
جمع بندی
شغل کارگری از آن دست مشاغلی است که نیاز به تحصیلات و تخصص خاصی ندارد و تنها با داشتن بنیه و توان جسمانی مناسب می‌توان وارد این حرفه شد. به همین دلیل افراد زیادی که مدرک تحصیلی یا تخصص فنی ندارند به دنبال آگهی های جذب و استخدام کارگر ساده هستند. بسیاری از کارخانجات، کارگاه‌های ساختمانی، تولیدی و شرکت‌ها و سازمان‌ها برای انجام امور مختلف به استخدام کارگر ساده موقت یا دائمی نیاز دارند.

شغل کارگری اگرچه نیاز به تحصیلات خاصی ندارد اما برای موفقیت در این شغل باید مهارت‌ها و توانایی‌های جسمی و ذهنی مناسبی داشت تا بتوانید درآمد ثابتی از این راه کسب کنید(استخدام در کارخانه های تبریز).

به این مطلب امتیاز دهید

دسته بندی شده در: