هنگامی که بیمار به دندانپزشک مراجعه می‌کند، دندانپزشک به احتمال زیاد به گلو، زبان، دهان و لثه‌های فرد نگاه می‌کند. با بررسی دندان‌های شل، جستجوی علائم بیماری لثه ، معاینه لثه‌ها، معاینه زبان، جستجوی شواهد تصویری پوسیدگی دندان، بررسی دندان‌های شکسته، بررسی لکه‌های روی دندان، وضعیت دهان و دندان های فرد قابل ارزیابی است. تمام این معاینات، به طور مستقیم و غیرمستقیم، شامل استفاده از طیف وسیعی از تجهیزات دندانپزشکی است(آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی).

برای معرفی تجهیزات دندانپزشکی باید اضافه کنیم “تمامی ابزاری که متخصصان دندانپزشکی برای ارائه خدمات مراقبت از دهان و دندان بیماران استفاده می‌کنند” می‌شود. این شامل ابزارهایی برای برداشتن، ترمیم، معالجه، دستکاری یا معاینه دندان‌ها می‌باشد(آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی).

کیفیت تجهیزات دندانپزشکی به منظور ارائه خدمات مراقبتی با کیفیت به بیماران، بسیار مهم است. اگر نگاهی به بازار بیندازیم، انواع مختلفی از تامین کنندگان و فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی، محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب را ارائه می‌دهند. با این حال، با توجه به حساسیت درمان دندانپزشکی، تجهیزات باید از تامین کنندگان سطح بالا و مورد اعتماد در بازار مراقبت از دندان تهیه شوند. در ادامه با اسم تجهیزات دندانپزشکی نیز آشنا خواهیم شد.

معرفی تجهیزات مطب دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی را می‌توان به تجهیزات بزرگ دندانپزشکی و تجهیزات کوچک تقسیم بندی کرد. تجهیزات بزرگ دندان پزشکی برای درمان صحیح مسائل دندانپزشکی مورد نیاز است. به محض ورود بیمار می‌توان تجهیزات بزرگ را در مطب یا اتاق دندانپزشکی مشاهده کرد.

در ادامه به اختصار نام تجهیزات دندانپزشکی موجود در هر مطبی را با هم مرور می‌کنیم: دستگاه ایمپلنت دندان، دستگاه‌های استریلیزاسیون، دستگاه‌های سفید کننده دندان، دستگاه اشعه ایکس دندان، کمپرسورهای دنداپزشکی، تمیز کننده اولتراسونیک دندانپزشکی، صندلی دندانپزشکی و چراغ‌های LED است.

 صندلی دندانپزشکی یونیت

صندلی دندانپزشکی یک وسیله پزشکی مخصوص است که برای حمایت از کل بدن بیمار، مانند یک تختخواب طراحی شده است به طوری که دندانپزشک می تواند بیماران را تقریبا در هر موقعیت قرار دهد. همانطور که از نام آن مشخص است، تنها مکانی که این وسیله را پیدا می‌کنید در مطب‌های دندانپزشکی است و برای کمک به دندانپزشک در انجام معاینات، استخراج و جراحی‌های دهان استفاده می‌شود.

هر یونیت از بخش های زیر تشکیل شده است:

  •     صندلی
  •     جعبه باکس
  •     چراغ روشن
  •     کراشوار (لیوان پرکن- دستشویی و ساکشن)

دستگاه ساکشن دندانپزشکی

ساکشن یکی از دستگاه‌هایی است که کاربرد عمومی‌تری نسبت به سایر وسایل دندانپزشکی دارد، در حقیقت کارکرد این دستگاه شبیه جاروبرقی است و آب و مایعات داخل دهان بیمار را در زمان معاینه و انجام خدمات دندانپزشکی تخلیه می‌کند. این دستگاه‌ها دارای قدرت مکش متفاوتی است برای مثال در عمل‌های جراحی مربوط به لثه و یا جراحی دندان عقل معمولا از ساکشن‌های قوی‌تری برای تخلیه کامل خون از دهان بیمار استفاده می‌شود.

آنگل دندانپزشکی چیست؟

قسمت های مختلف تشکیل دهنده آنگل شامل:

  •     هد یا سر آنگل دارای کاتریج
  •     ورودی و خروجی آب.لازم به ذکر است که در بعضی از مدل های آن مجرای آب قرارداده نشده است.
  •     پوسته که باعث حفاظت و نگهداری از متعلقات اطرافش است.

اجزای داخلی آن شامل متحرک های منتقل کننده نیرو از میکرو موتور به هد و در آخر به فرز است.برای نمونه ای از این متحرک ها میتوان به دنده های کاتریج و دنده های منتقل کننده نیرو از شفت چاکدار به کاتریج اشاره کرد.این متحرک ها به دلیل اصطکاک به مرور زمان کوتاه میشوند و از هم فاصله میگیرند.درنتیجه باید مدام روغن کاری شوند.درصورت کوتاه شدن قطعه تا زمان تعویض آن باید از کار کردن با آن خودداری شود.

 لایت کیور چیست؟

برای استریل نمودن قلم هیچ گاه نباید نوک قلم را مستقیماً برابر حرارت خشک قرارداد. برای این کار باید از اتوکلاو یا مواد استریل کننده استفاده شود(آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی).

آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

تکنسین های تعمیر تجهیزات پزشکی برای بیمارستان ها، کلینیک ها، تامین کنندگان عمده فروشی و تعمیرگاه های الکترونیک کار می کنند. آنها تعمیرات و نگهداری تجهیزات پزشکی مانند نوارقلب، دفیبریلاتور، تخت و تجهیزات تصویربرداری را انجام می دهند. تکنسین‌ها از انواع ابزارهای دستی، ابزارهای الکترونیکی و رایانه‌ها استفاده می‌کنند تا تجهیزات را در بهترین حالت کار نگه دارند(دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز).

علیرغم این واقعیت که اکثر تکنسین های تعمیر تجهیزات پزشکی در ساعات اداری کار می کنند، ممکن است به برخی از نوبت های کاری، آخر هفته یا شب نیاز باشد. اکثر این کارگران به صورت تمام وقت مشغول به کار هستند، اما برنامه های متنوعی در دسترس است. سفر، از جمله مسافت های طولانی، بخشی از کار است. علاوه بر این، کار به عنوان یک تکنسین تعمیر تجهیزات پزشکی اغلب با استرس همراه است، زیرا فشار وجود دارد که تجهیزات پزشکی با بیشترین سرعت ممکن کار کنند.

0 تا 100 کلاس تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

آپادانا، آموزشگاهی معتبر و مرجع برگزاری دوره‌های تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز، با ارائه آموزش‌هایی گسترده و کاربردی در زمینه تعمیر و نگهداری دستگاه‌های پزشکی، به عنوان یکی از مجریان برجسته در این حوزه شناخته می‌شود. این دوره‌ها، شامل تعمیرات و خدمات مربوط به تجهیزاتی نظیر فشارسنج، پالس‌اکسیمتر، نوار قلب، نبولایزر، پمپ تشک، مواج الکتروشوک و دستگاه‌های دیگر در حوزه پزشکی می‌باشند.

آموزشگاه آپادانا با بهره‌گیری از تیمی مجرب از اساتید و فنی‌های حرفه‌ای، این دوره‌ها را با رویکرد عملی و متناسب با نیازهای بازار کار برگزار می‌نماید. طرح دروس و تمرینات عملی این دوره‌ها به‌گونه‌ای است که شرکت‌کنندگان بتوانند به طور کامل فنی و تکنیکی با این تجهیزات آشنا شده و توانایی تعمیر و نگهداری آن‌ها را به ارمغان بیاورند. بنابراین، اگر به دنبال کلاس تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز هستید، آموزشگاه آپادانا یکی از گزینه‌های برتر است که می‌توانید در این حوزه از تجربه و تخصص آن بهره‌برداری نمایید(دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز).

سوالات متداول

پر استفاده ترین تجهیزات دندان پزشکی کدام است؟

دستگاه ایمپلنت دندان، دستگاه‌های استریلیزاسیون، دستگاه‌های سفید کننده دندان، دستگاه اشعه ایکس دندان، کمپرسورهای دنداپزشکی، تمیز کننده اولتراسونیک دندانپزشکی، صندلی دندانپزشکی و چراغ‌های LED است.

برای تجهیز یک مطب دندانپزشکی چه وسایل نیاز است؟

به صورت کلی ابزار مورد نیاز شامل: تجهیزات معاینه، تجهیزات یونیت و صندلی بیمار، تجهیزات اندو یا پروتز که بنابر نیاز و تخصص دندانپزشکی کمی متفاوت است.

به این مطلب امتیاز دهید