خلبانی رؤیای کودکی بسیاری از ما بوده است. شاید از میان تمام آنهایی که کودکی خود را با امید رسیدن به این رؤیا سر کرده اند، تنها تعدادی اندک موفق شده اند که به آن جامه عمل بپوشانند. در واقع خلبان شدن به همان اندازه که رؤیایی به نظر می رسد، سخت است. علاوه بر اینکه باید از مهارت های خاصی برخوردار باشید، شرایط جسمی تان هم تعیین کننده هستند(دوره آموزشی خلبانی در تبریز).

ویژگی‌ها و شرایط جسمی لازم برای خلبانی

حتما می دانید که برای نشستن پشت فرمان هواپیما و پرواز در آسمان باید از ویژگی های فیزیکی خاصی برخوردار باشید. داشتن سلامت جسمی و روانی لازم از جمله این ویژگی ها به شمار می رود. به عبارت دیگر سلامت جسمی و روانی شما قبل از هر کاری توسط یک تیم پزشکی بررسی شده و مورد تأیید یا رد قرار می گیرد. معاینه چشم از جمله آنهاست که در آن از دید صد در صدی شما و نداشتن کوررنگی اطمینان حاصل می شود. در معاینه دندانپزشکی هم نداشتن بیش از 4 دندان پر شده و عفونت های دندانی باید به تأیید پزشک برسد.

دوره آموزشی خلبانی در تبریز

دوره آموزشی خلبانی در تبریز باید تمام ویژیگی های بالا بعلاوه به معاینات قلب، ریه، اعصاب و حلق پرداخته و مطمئن می شود که شما تا کنون مورد عمل های جراحی مهم قرار نگرفته باشید یا مبتلا به آسم و سینوزیت نباشید. این یعنی شما نباید جراحات ناشی از تیغ، چاقو و شکستگی داشته باشید. فاصله زانوهای شما از عرض یک قنداق تفنگ نیز نباید بیشتر باشد. به علاوه داشتن قدرت شنوایی مناسب و نداشتن لکنت زبان از ویژگی هایی است که برای خلبان شدن اهمیت زیادی دارد. قد خلبان ها هم از دیگر ویژگی هایی است که مورد توجه قرار می گیرد. البته این ویژگی با توجه به نوع شیوه ای که شما برای خلبان شدن انتخاب می کنید، متفاوت است. برای نمونه برای خلبانی ارتش شرط حداقل 175 سانتی متر برای متقاضیان اعمال می شود. این در حالی است که در آموزشگاه های آزاد این شرط به حداقل 165 سانتی متر می رسد.

از دیگر آزمون هایی که متقاضیان خلبانی پس از گذراندن شرایط جسمی باید بگذرانند، تست های ورزشی است. در حقیقت متقاضیان باید چند دور دویدن دور یک میدان بزرگ، شنا، دراز نشست و توانایی انجام ورزش های کششی را از سر بگذرانند تا بتوانند وارد مراحل دیگر شوند. در مجموع تست های سلامت جسمی برای خلبان شدن را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

اندازه گیری دید چشم ها و سنجش کور رنگی

بررسی ضریب وزن نسبت به قد BMI

بررسی وضعیت، فک، دهان و دندان ها

بررسی وضعیت استخوان بندی و اندام های حرکتی

البته این نکته را هم باید افزود که اگر در هر یک از مراحل فوق مواردی باشد که مغایرت با استانداردها داشته باشد، اداره طب هوایی از نظر یک پزشک متخصص استفاده خواهد کرد و نظر وی مبنای تصمیم گیری است. در صورتی که مغایرت زیاد نباشد، پرونده به کمیسیون پزشکی اداره استاندارد پرواز ارجاع شده و شورایی متشکل از پزشکان در این باره به تصمیم گیری خواهد پرداخت. همچنین توجه داشته باشید افراد اگر برخی شرایط خاص را داشته باشند، نمی توانند بلیط هواپیما تهیه کنند و سوار هواپیما شوند!

ویژگی‌های شخصیتی لازم برای خلبانی

بدون شک واجد ویژگی های جسمی بودن تنها نیمی از راه است. برای خلبان شدن باید از ویژگی های شخصیتی خاصی هم برخوردار بود. برای نمونه:

از آنجایی که خلبانی یکی از پر استرس ترین مشاغل دنیا است، شما باید از توانایی مقابله با چالش و استرس برخوردار باشید.

شکی نیست که در این شغل شما با خطرات زیادی مواجه هستید، از این رو باید قدرت ریسک پذیری بالایی در شرایط خاص داشته باشید.

باید توان انجام کار گروهی و برقرای ارتباط با دیگر اعضای کادر پروازی را داشته باشید

باید قدرت کنترل شرایط سخت و نیز مدیریت زمان را داشته باشید

باید مسئولیت پذیر باشید

چگونه خلبان شویم؟

خبر خوب برای متقاضیان خلبانی این است که امروز راه های زیادی برای رسیدن به این شغل پیش بینی شده است. علاوه بر تحصیل در این رشته، آموزشگاه های آزادی هم وجود دارند که مثلا برای خلبانی هواپیماهای مسافری می توانید بعد از گذراندن دوره های خاصی، گواهینامه دریافت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید