تبریز شهری است با تاریخی بسیار قدیمی و فرهنگ بومی غنی که به عنوان یکی از جواهرات تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می‌آید. این شهر با داشتن مسجد جامع کبودان، بیشترین قدمت مسجد جهان و بسیاری از اثر باستانی دیگر مانند پل کاروان‌سرایی، آرامگاه چایخانه، باغ‌های تاریخی و … از جمله مقصدهای گردشگری مهم ایران است(5 جای دیدنی تبریز).

برای دیدن این شهر شما می‌توانید به بازار شایقیه، بازار کبودان، بازار خیاطی، بازار اوغلو، باغ‌های وحش و پارک‌های زیبای آن مراجعه کنید. باغ‌های وحش تبریز یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین باغ‌های وحش در ایران است که بیشترین تعداد حیوانات و پرندگان را در خود جای داده است. همچنین، بازارهای محلی تبریز نیز بسیار شناخته شده و در آن‌ها می‌توانید از تجربه خرید برای خود لذت ببرید(5 جای دیدنی تبریز).

جاذبه های گردشگری تبریز کجاست؟

تبریز از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و به همین‌خاطر گردشگران بسیاری را به سمت خودش جذب می‌کند. جاهای دیدنی تبریز کم نیستند و همین موضوع باعث سردرگمی گردشگران می‌شود، چون اغلب زمان کمی دارند و نمی‌دانند با این وقت کم، کدام جاهای دیدنی تبریز را در اولویت بازدیدشان از این شهر توریستی قرار دهند(5 جای دیدنی تبریز).

5 جای دیدنی تبریز

بازار بزرگ از جاذبه های تبریز

بازار تبریز یکی از دیدنی ترین جاذبه های تبریز است که بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان به شمار می رود و مساحت آن یک کیلومتر مربع است. این بازار زیبا و تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و در زمان های گذشته نقش تجاری مهمی در جاده ابریشم داشته است(5 جای دیدنی تبریز).

 بازار تبریز در سال ۱۱۹۳ هجری قمری به دلیل زلزله ویران شد ولی با تلاش نجفقلی خان دنبلی حکمران تبریز دوباره ساخته شد. در این بازار مسجد، مدرسه و کاروان سراهای تاریخی زیادی قرار دارند که با نماهای آجری و گنبد ها و طاق های خوشگل خود جلوه ای خاص به بازار داده اند(5 جای دیدنی تبریز).

مسجد کبود یا جهانشاه

مسجد کبود یکی از آثار تاریخی تبریز است که در قرن نهم هجری توسط صالحه خانم دختر جهانشاه قراقویونلو ساخته شد. این مسجد زیبا در زلزله ۱۱۹۳ هجری قمری خراب شد و فقط ایوان و ورودی اصلی آن باقی ماندند. این قسمت های باقی مانده نشان دهنده شکوه و جلال این مسجد هستند. کاشی های آبی رنگ ایوان که نام مسجد را به خود داده اند دارای طرح های پیچیده و زیبایی هستند(5 جای دیدنی تبریز).

در مسجد خطاطی های هنرمندانه نیز دیده می شوند. کاشی کاری درون و برون مسجد همچنان در حال بازسازی است. در حال حاضر مسجد کبود یکی از جاذبه های تبریز به شمار می رود(5 جای دیدنی تبریز).

ارگ تبریز از جاذبه های تبریز

ارگ تبریز (علیشاه) یکی از آثار تاریخی این شهر است که در قرن هشتم میلادی شروع به ساخت آن شد. این بنا قرار بود مسجد باشد ولی به دلیل فرو ریختن سقف و مرگ علیشاه کامل نشد. در جنگ ایران و روسیه این بنا نیمه کاره به دفاع نظامی تبدیل شد.بسیاری از قسمت های این بنا در سال های اخیر ویران شدند و فقط دیوارهای شبستان آن باقی مانده اند. ارگ تبریز یکی از تاریخی ترین جاذبه های تبریز به شمار می آید(5 جای دیدنی تبریز).

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز یکی از بناهای تاریخی و جاذبه های تبریز است که در دوران سلجوقیان ساخته شد و بازار تبریز در اطراف آن شکل گرفت. این مسجد قدیمی چندین بار به دلیل زلزله های مکرر تبریز خراب و بازسازی شده است. بنابراین معماری آن ترکیبی از قدیم و جدید است. ورودی کاشی کاری شده و گلدسته های زیبای این مسجد از جذابیت های آن هستند(5 جای دیدنی تبریز).

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از موزه های باستان شناسی ایران است که در تبریز نزدیک مسجد کبود قرار دارد. این موزه در سال ۱۳۴۱ ساخته شد ولی پیش از آن نمایشگاه هایی از سکه های تبریز برگزار می شد. در این موزه ۱۲۰۰ عتیقه وجود دارد که بخش کوچکی از آن ها نمایش داده می شود. قدمت برخی از این عتیقه ها به عصر آهن برمی گردد. موزه آذربایجان بعد از موزه ملی تهران دومین موزه باستان شناسی کشور است. این موزه با سه سالن نمایش و چند اتاق اداری و کتابخانه یکی از بزرگترین موزه های ایران و جاذبه های تبریز است.

4/5 - (1 امتیاز)