تجهیزات اتاق عمل و لوازم موجود در این اتاق طیف وسیعی از تجهیزات بیمارستانی را شامل می‌شوند.بعضی از این تجهیزات پزشکی و بعضی از آن‌ها غیر پزشکی هستند.جراحی یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین شیوه‌های درمانی است که در بهبود حال بیماران نقش بسزایی دارد، در نتیجه اتاق عمل یا OR جزو حساس‌ترین بخش‌های بیمارستانی است و کوچکترین اشتباه و سهل انگاری در آن ممکن است اثرات جبران ناپذیری داشته باشد(آشنایی با تجهیزات پزشکی اتاق عمل).

آشنایی با تجهیزات اتاق عمل

همانطور که گفته شد تجهیزات استیل بیمارستانی این بخش بیمارستانی طیف گسترده‌ای از تجهیزات پزشکی و غیر پزشکی را شامل می‌شوند، به طور مثال این تجهیزات کفپوش اتاق عمل، تجهیزات و مواد گندزدا، تاسیسات برقی، کمد و ترالی را شامل می‌شوند.به طور کل این بخش از بیمارستان نیازمند تجهیزات کاربردی با بالاترین کیفیت است به گونه‌ای که پزشک و سایر کادر درمان اتاق عمل بتوانند وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهند.

انواع تجهیزات اتاق عمل

تجهیزات هر اتاق عمل متناسب با عمل جراحی که در پیش دارد متفاوت می باشد. از جمله تجهیزات اتاق عمل انواع ست هایی است که هر یک لوازم ضروری و استریل شده خاص خود را دارد(آشنایی با تجهیزات پزشکی اتاق عمل).

مانیتور علائم حیاتی بیمار

مانیتورینگ علائم حیاتی یکی از مهم ترین تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها به خصوص اتاق عمل است که سیگنال های حیاتی بیمار را نشان می دهند و امکان کنترل علائم حیاتی بیمار توسط پرستاران با استفاده از این دستگاه وجود دارد(آشنایی با تجهیزات پزشکی اتاق عمل).

مانیتور علائم حیاتی به دو شکل ثابت و پرتابل تولید شده که معمولاً از مانیتور علائم حیاتی ثابت در اتاق عمل ها استفاده می شود، مانیتور علائم حیاتی از نظر نوع اتصال به سه نوع کنار تختی، مرکزی و تله مانیتورینگ تقسیم می شود.

دستگاه الکتروشوک

الکتروشوک یا دفیبریلاتور یکی از کاربردی ترین تجهیزات پزشکی و درمانی است که در اتاق عمل کاربرد دارد و به دو صورت ثابت و پرتابل طراحی و عرضه می شود.زمانی که فرد دچار حمله قلبی و ایست قلبی می شود استفاده از دستگاه الکتروشوک می تواند به زنده ماندن فرد کمک کند، از این دستگاه برای احیای افراد استفاده می شود و کاربرد بسیاری دارد.

ونتیلاتور اتاق عمل

ونتیلاتور یا تنفس مصنوعی یکی از مهم ترین تجهیزات پزشکی تخصصی است که در اتاق عمل کاربرد دارد، این دستگاه به بیمار کمک می کند که تنفس راحتی داشته باشد، دستگاه ونتیلاتور در اتاق عمل به بیماران کمک می کند که ورود اکسیژن به ریه را تنظیم کرده و به خروج اکسیژن کمک می کند.

ونتیلاتور جراحی در دو نوع فشار منفی و فشار مثبت وجود دارند، در ونتیلاتور فشار منفی تنفس انسان از طریق فشار منفی و ایجاد مکش در قفسه سینه انجام می شود، در ونتیلاتور با فشار مثبت برای باز کردن راه هوایی و تنفسی استفاده می شود.

تخت جراحی اتاق عمل

تخت هایی که در اتاق عمل از آن ها استفاده می شوند دارای کاربرد های متفاوتی هستند، تخت های جراحی به گونه ای تولید می شوند که ویژگی های متفاوتی نسبت به سایر تخت ها دارند، تخت بیمارستانی برای انواع عمل های جراحی در حالت های متفاوتی در می آیند.

این تخت ها دارای ایستایی کامل بوده و قابلیت نصب لوازم اضافی را دارا هستند، ارتفاع تخت های جراحی قابل تنظیم است، تخت ها در طول و عرض استاندارد تولید می شوند که عمل جراحی به راحتی در آن انجام شود.

ساکشن جراحی

دستگاه ساکشن جراحی از تجهیزات پزشکی کاربردی است که در اتاق عمل استفاده بسیاری دارد، از این دستگاه در شرایط متفاوتی استفاده می شود، این دستگاه از طریق مکش مایعات بدن، خون و… به پزشکان کمک می کند تا دید بهتری داشته باشند و راحت تر عمل را انجام دهند.

کپسول اکسیژن

از دیگر تجهیزات پزشکی پر کاربرد و پر مصرف در اتاق عمل می توانیم به کپسول اکسیژن اشاره کنیم، اکسیژن مورد نیاز بیماران در اتاق عمل و سایر مکان ها به صورت فشرده شده در مخازن چدنی و آلومینیومی عرضه می شوند.امروزه کپسول های اکسیژن در ظرفیت های 3،5،10 و 50 لیتری تولید و عرضه می شوند.

پمپ سرنگ

پمپ تزریق سرنگ یکی از مهم ترین تجهیزات پزشکی کاربردی در اتاق عمل است که از آن برای تزریق داروهای مخصوص در مدت زمان خاص استفاده می شود، امکان تنظیم سرعت تزریق با این دستگاه نیز وجود دارد.در واقع پمپ سرنگ دارو شامل یک بخش مکانیکی و الکترونیکی است را با سرعت مناسب وارد بدن بیمار می کند.

چراغ اتاق عمل

چراغ مخصوص اتاق عمل یا چراغ سیالتیک از مهم ترین تجهیزات کاربردی در اتاق عمل است، این چراغ نوری شبیه به نور روز ایجاد می کند که پزشکان در عمل جراحی دچار خطا نشوند.

نوری که این چراغ تولید می کند هیچ سایه ای ندارد و نور این چراغ دمای محیط را افزایش نمی دهد و نور سرد تولید می کند و در سه شکل سقفی، پرتابل و پیشانی تولید و عرضه می شود.

اتوکلاو

اتوکلاو از دیگر تجهیزات بیمارستانی است که از آن جهت استریل کردن اتاق عمل استفاده می شود، این دستگاه از طریق روش های شیمیایی و غیر شیمیایی به واسطه حرارت بخار تحت فشار محیط را کاملاً استریل کرده و تمامی میکروب ها را از بین می برد.

الکتروشوک قلبی

این دستگاه دفیبریلاتور به قلب یک شوک الکتریکی وارد می کند که منجر به ایجاد ریتم طبیعی قلب در بیمارانی که دچار فیبریلاسیون بطنی (VF) شده اند می شود، و با اعمال شوک عضله های قلب و ریتم آن را به شرایط نرمال باز می گرداند، این دستگاه اثر بخشی سریعی دارد.

پمپ سرم

از پمپ سرم که به آن پمپ اینفیوژن نیز گفته می شود برای انتقال انواع مایعات به بدن بیمار استفاده می شود، نکته قابل توجه این دستگاه ها دقت بالای آن ها می باشد.

  •     ضد عفونی کننده جرمی ساید H
  •     ضد عفونی کننده پرفورم
  •     ضد عفونی کننده بیگوآنید فلش ان
  •     ضد عفونی کننده ترالین

تمام تجهیزات پزشکی را می توانید در فروشگاه تجهیز سلامت سفارش دهید حتی برای اجاره تجهیزات پزشکی در تهران نیز می توانید از همین سایت اجاره را انجام دهید(آشنایی با تجهیزات پزشکی اتاق عمل).

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی از مشاغل جدید و پرمخاطب در کشور می باشد. کارآموزن با شرکت در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی با انواع تجهیزات جنرال بیمارستانی از قبل فشار سنج،پالس اکسیمتر،دستگاه نوارقلب،الکتروشوک،پمپ سرم و سرنگ و… به صورت عملی آشنا خواهند شد.دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی به صورت حضوری در شهر تبریز و به صورت غیر حضوری در سرتا سر کشور برگزار می شود.با شرکت در آموزش تعمیر تجهیزات پزشکی به شغل دلخواه خود دست پیدا کنید.

جهت مشاوره رایگان با شماره 4164-041 تماس بگیرید.

آموزش تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی در تبریز

تعمیر و نگهداری و عیب یابی ابزارهای پزشکی پیچیده، کار آسانی نیست. برای ارائه خدمات موثر، تکنسین مهندسی پزشکی به دانش جنبه های مختلف زیست شناسی و مهندسی نیاز دارد. دستگاه های مختلف به روش های مختلف کار می کنند و ادبیات مربوط به تعمیر و عیب یابی اغلب به سختی به دست می آید.

هر بار که اپراتور با مشکلی روبرو می شود، جستجو برای راه حل ها می تواند بسیار خسته کننده باشد. فشار بیشتری وجود دارد زیرا در دسترس بودن دستگاه های پزشکی برای مراقبت های درمانی و تشخیصی حیاتی است. هر چه دستگاه مدت بیشتری از کار بیفتد، بیمارستان کندتر می تواند مراقبت های لازم را به بیماران ارائه دهد(آموزش تعمیر تجهیزات پزشکی در تبریز).

آشنایی با تجهیزات پزشکی اتاق عمل

به این مطلب امتیاز دهید