برخی افراد برای تمامی نقاط و مکان های منزل فرش های یکسانی خریداری می کنند. زیرا معتقدند که تمامی فرش های خانه باید یک شکل و یک طرح داشته باشد. اما برخی دیگر ترجیح می دهند که برای مکان های با کاربری مختلف، فرش های متفاوتی متناسب با همان مکان تهیه کنند.از جمله مکان های خاص هر خانه آشپزخانه است. آشپزخانه مکانی است که در آن پخت و پز می شود، ظرف و بعضاً لباس شسته می شود و … . هر کدام از این فعالیت ها تاثیرات مختلفی روی اشیاء داخل آشپزخانه دارند.

این ها باعث می شوند که فرش مناسب آشپزخانه متفاوت از فرش مناسب برای هال و اتاق خواب باشد. مثلاً چون پخت و پز داخل آشپزخانه موجب ایجاد حرارت و چربی می شود، فرش آشپزخانه باید در مقابل شستشو مقاوم باشد. نشستن چربی روی فرش آشپزخانه ایجاب می کند که فرش های این مکان نسبت به فرش های هال بیشتر شسته شوند. همچنین، شستشو موجب تولید رطوبت می شود. از این رو درصد جذب رطوبت فرش آشپزخانه باید بالا باشد.

چگونه فرش مناسب برای آشپزخانه خود را انتخاب کنید

یکی از مواردی که هنگام خرید فرش آشپزخانه باید به آن توجه کنید، طرح فرش است. طبیعتاً طرح فرش آشپزخانه باید با حال و هوا و کاربری این مکان متناسب باشد. مثلاً فرش های طرح ترک و فرش های کلاسیک برای این مکان مناسب نیستند. به جای آن، انواع فرش چهل تکه ماشینی یا دستباف، بافتی و یا کلاریس، فرش گبه، فرش های مدرن و فانتزی می توانند زیبایی آشپزخانه شما را دو چندان کنند.

پیش تر بیان کردیم که در آشپزخانه فعالیت های مختلفی انجام می شود. شستشن ظرف و لباس تولید رطوبت می کند، پخت و پز حرارت ایجاد می کند و … . به این ترتیب، فرشی که انتخاب می کنید باید قابلیت جذب رطوبت بالایی داشته باشد، و به علت پخش شدن چربی و حرارت پخت و پز نیاز به شستشوی زیاد خواهد داشت، از این رو باید در برابر شستشو مقاوم باشد.

از طرف دیگر فرش ها دارای چندین جنس هستند؛ بی سی اف، پلی استر، ورجین، پلی پروپیلن، ورجین و اکریلیک. با توجه به مواردی که گفته شد، بهترین جنس فرش مناسب آشپزخانه، فرش اکریلیک و بعد از آن ورجین است. پیشنهاد ما آن است که برای آشپزخانه خود فرش هایی را تهیه کنید که جنس نخ خاب آنها یکی از موارد گفته شده باشد.

چگونه فرش مناسب برای آشپزخانه خود را انتخاب کنید

انتخاب رنگ مناسب برای فرش آشپزخانه

در انتخاب فرش آشپزخانه، حتماً به رنگ فرش توجه داشته باشید. از آنجایی که حجم فعالیت هایی که در آشپزخانه انجام می شود، بالاست، احتمال ریخت و پاش در این مکان و کثیف شدن فرش هم بسیار زیاد است. به عنوان مثال، ممکن است که در حین آشپزی ادویه ها از دست شما روی فرش بیافتند و فرش شما کثیف شود. چنان چه فرش شما رنگ روشن باشد و ادویه ای مثل زردچوبه از دست شما بیافتد، این اتفاق می تواند فرش شما را زرد کند. یا ریختن چای روی فرش باعث تیره شدن فرش رنگ روشن شما می شود. به این ترتیب، فرش مناسب آشپزخانه فرشی است که تیره باشد. رنگ هایی مثل سرمه ای، آبی و روناسی از بهترین رنگ ها برای فرش آشپزخانه هستند.

چه ابعادی مناسب آشپزخانه است؟

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید فرش آشپزخانه باید به آن توجه کنید، سایز یا همان ابعاد فرش است. آیا برای آشپزخانه فرشی خوب است که تمامی مساحت آشپزخانه را بپوشاند؟ از چه تعداد فرش برای پوشاندن آشپزخانه باید استفاده کرد؟ این ها سوالاتی هستند که هنگام خرید باید به آنها توجه داشته باشید.

هیچگاه زیرکابیت ها را فرش نکنید. کابینت ها جزء اجزای ثابت آشپزخانه هستند. قرار گرفتن فرش زیر کابینت ها برای طولانی مدت می تواند موجب فروفتگی محل پایه های کابینت شود. پس اولین نکته آن است که هنگام محاسبه مساحت آشپزخانه، مساحت زیر کابینت ها را از آن کم کنید. یک حالت این است که تمامی مساحت باقی مانده را با یک فرش بپوشانید.

به این مطلب امتیاز دهید