شاید برایتان جالب باشد که شهر تبریز در طول تاریخ، مدت‌زمان بیشتری نسبت به باقی شهرهای کشور به عنوان پایتخت شناخته شده. اوج شکوه و قدرت آن در زمان حکومت ایلخانان بود؛ در مدت زمان حکمرانی سلسله ایلخانی، تبریز پایتخت قلمرویی پهناور (معرفی جاذبه های توریستی تبریز) و با صلابت بوده است. پس امروز قرار است با مجله گردشگری علی‌بابا یک سفر هیجان‌انگیز به جاهای دیدنی تبریز و گوشه‌وکنار این شهر داشته باشیم.

تبریز، نخستین پایتخت جهان تشیع است که در دوره حکومت‌ آق‌قویونلوها، قره‌قویونلوها، صفویان و در آغاز انقلاب مشروطه (انقلاب برعلیه محمدعلی شاه) پایتخت بوده. این شهر در زمان جنبش مشروطه نقش کلیدی و مهمی داشت و بسیاری از بزرگان تبریز چون ستارخان، باقرخان و شیخ الاسلام نقش اساسی در تاریخ ایران داشته‌اند(معرفی جاذبه های توریستی تبریز).

شهر تبریز کجاست؟

تبریز سومین کلان‌شهر بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی و مهم‌ترین شهر در منطقه آذربایجان است. این شهر دوست‌داشتنی به عنوان بزرگ‌ترین قطب اقتصادی، بازرگانی، سیاسی، اداری، ارتباطی، فرهنگی، صنعتی و نظامی منطقه آذربایجان شناخته می‌شود(معرفی جاذبه های توریستی تبریز).

موقعیت جغرافیایی تبریز در شمال غرب کشور قرار دارد. مساحت این استان ۴۵۴۹۱ کیلومتر مربع بوده که حدود ۲.۸ درصد از مساحت کل کشور را شامل می‌شود. شهر تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی و جنوب شرق جلگه تبریز قرار گرفته و از سمت شمال به کوه‌های پکه‌چین و عون بن علی، از طرف شمال شرقی تبریز به کوه‌های گوزنی و بابا باغی منتهی می‌شود. این شهر از سمت شرق به گردنه پایان و از طرف جنوب به دامنه‌های رشته کوه سهند، مرز آن محدود شده است.

پارک ایل گلی از جاذبه های تبریز

پارک ایل گلی یکی از جاذبه های تبریز است که یک دریاچه با عمق ۱۲ متر دارد. در این دریاچه می توانید قایق سواری کنید. این پارک در فاصله ۷ کیلومتری از مرکز شهر تبریز قرار دارد و از زمان آق قویونلوها ساخته شده است. صفویان هم این پارک را بزرگتر کرده اند. این پارک مکان مناسبی برای بعد از ظهر آرام با خانواده، پیکنیک با دوستان یا بازی بدمینتون است(معرفی جاذبه های توریستی تبریز).

روستای کندوان از جاذبه های تبریز

روستای کندوان یکی از جاذبه های تبریز است که خانه هایی مانند لانه زنبور در دل کوه های آتشفشانی سهند دارد. این خانه های سنتی با خانه های مدرن تر روستا ترکیب شده اند. روستا در فاصله ۴۸ کیلومتری از تبریز قرار دارد و برای دیدن آن پیشنهاد می کنیم. روستای کندوان بسیار قدیمی است و بیش از ۷۰۰۰ سال سابقه دارد. این روستا به خاطر معماری خاصش در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. بعضی ها این روستا را به کاپادوکیه ترکیه مقایسه می کنند ولی تفاوتشان این است که در این روستا هنوز ۱۱۷ خانوار زندگی می کنند. برای رفتن به این روستا باید ۱ ساعت با ماشین سفر کنید که ارزش دارد.

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استقانوس یکی از آثار تاریخی تبریز است که در کنار رود ارس در فاصله ۱۷ کیلومتری از جلفا قرار دارد. برای رفتن به آن باید ۱.۵ ساعت با ماشین سفر کنید. زمان ساخت این کلیسا مشخص نیست ولی بعضی ها آن را از دوران اوائل مسیحیت و بعضی ها از قرن چهارم تا ششم هجری می دانند. این کلیسا در زلزله های تبریز خراب شده و صفویان آن را بازسازی کرده اند. این کلیسا متعلق به ارمنی هاست و دومین کلیسای بزرگ آن ها در ایران است. ارمنی ها در این کلیسا مناسبت های خاص خود را جشن می گیرند و در روزهای خاص هزاران نفر به آن می آیند. این کلیسای زیبا یکی از جذابیت های گردشگری تبریز است.

پارک کوهستانی عینالی

چه با پای پیاده، چه با خودرو و چه با تله کابین، راهی که به اینجا می آیید اهمیتی ندارد. کوه های عینالی منظره ای بسیار زیبا و دیدنی از شهر تبریز را به همه دیدن کنندگانشان ارائه می دهند. فقط یادتان نرود که در قله کوه هوا خنک است و باید لباس گرم بپوشید. در این مکان شگفت انگیز، یک فنجان چای داغ می تواند روز شما را عالی کند. این پارک بدون شک یکی از بهترین جاذبه های تبریز است(معرفی جاذبه های توریستی تبریز).

معرفی

معرفی جاذبه های توریستی تبریز

خانه مشروطیت

بعد از گردش در بازار تبریز، می توانید در خیابان مطهری به تماشای خانه مشروطیت بپردازید. این خانه محل تجمع افرادی چون ستار خان، باقرخان و بسیاری دیگر در زمان انقلاب مشروطه و بعد از آن بوده است. این ساختمان که در سال ۱۸۶۸ توسط ولی معمار تبریزی بنا شده است، دارای اتاق ها، تالارها و راهروهای متعددی است و بخش زیباترین آن راهرویی است که با آینه کاری و شیشه کاری های زیبا تزئین شده است. خانه مشروطیت جز جاذبه های تبریز به شمار می رود.

باغ گلستان از جاذبه های تبریز

اگر می خواهید باغ گلستان را ببینید، باید به میدان هنرستان تبریز برید. این پارک که قبلا قبرستانی قدیمی بوده است، با مساحت ۵۳ هزار مترمربع یکی از مهمترین مکان های تفریحی شهر و جاذبه های تبریز است. زیبایی پارک را استخرها و حوض هایی افزایش داده اند که درختان و چمن های سبز در اطراف آن ها رشد کرده اند. این باغ یکی از بوستان های قدیمی شهر است و در سال ۱۳۰۸ شروع به کار کرده است(معرفی جاذبه های توریستی تبریز).

پارک ملی کنتال

پارک ملی کنتال یکی از جاذبه های دیدنی تبریز است که در آن طبیعتی زیبا و عناصر جذابی مانند آسیاب های سنگی را مشاهده می کنید. اگر در اوایل بهار به این پارک بروید، لاله های رنگین در دامنه های کنتال حتما شما را شگفت زده می کند(معرفی جاذبه های توریستی تبریز).

کویر قم تپه تبریز

شاید با شنیدن نام کویر در تبریز متعجب شوید اما تبریز که برای طبیعت زیبا و سبزش معروف است یکی از زیباترین کویرهای ایران را در خود دارد که کویر قوم تپه نام دارد. این منطقه با بافت متفاوتی که نسبت به دیگر مناطق تبریز دارد شما را شگفت زده می کند، باد و خاک و گردو غبار سبب شده که اینجا پر از تپه های شنی باشد(معرفی جاذبه های توریستی تبریز).

به این مطلب امتیاز دهید