تماتم دستگاه ها، تجهیزات و لوازمی که در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، می بایست مطابق با تکنولوژی و علمی خاص در زمینه های مختلف طراحی شوند. تجهیزات پزشکی مهمترین ابزار کار برای جامعه پزشکی هستند. این تجهیزات، پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری های مختلف یاری می کنند. از طرفی، اکثر بیماران نیز به سراغ مراکز درمانی و پزشکانی می روند که مجهز به لوازم پیشرفته پزشکی باشند(معرفی رشته مهندسی پزشکی).

بدین ترتیب طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی در یک کشور، نقش بسیار مؤثری در پیشرفت علم پزشکی آن خواهد داشت. مهندسی پزشکی علمی است که دقیقا در همین زمینه فعالیت می کند و فارغ التحصیلان رشته مهندسی پزشکی در صورتی که از مهارت خاصی برخوردار باشند، موفق به کسب جایگاه شغلی بسیار مناسبی در سراسر دنیا خواهند بود.

معرفی رشته مهندسی پزشکی

تماتم دستگاه ها، تجهیزات و لوازمی که در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، می بایست مطابق با تکنولوژی و علمی خاص در زمینه های مختلف طراحی شوند. تجهیزات پزشکی مهمترین ابزار کار برای جامعه پزشکی هستند. این تجهیزات، پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری های مختلف یاری می کنند.

از طرفی، اکثر بیماران نیز به سراغ مراکز درمانی و پزشکانی می روند که مجهز به لوازم پیشرفته پزشکی باشند. بدین ترتیب طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی در یک کشور، نقش بسیار مؤثری در پیشرفت علم پزشکی آن خواهد داشت0معرفی رشته مهندسی پزشکی).

آشنایی با رشته مهندسی پزشکی

آشنایی با رشته پزشکی به صورت جزئی و کلی، برای هر داوطلبی که مشتاق به ادامه تحصیل در این رشته است، ضروری و اجتناب ناپذیر است. موفقیت در رشته پزشکی استعداد و تفکر عمیقی را می طلبد. مهندسی پزشکی علمی است که در زمینه های بسیار گسترده ای فعالیت می کند و از اهمیت بسیار بسیار بالایی برای علم پزشکی برخوردار است. رشته مهنسی پزشکی دارای گرایش های مختلفی است، اما به طور کلی ویژگی های یکسانی را می توان برای تمام گرایش ها، با هدف معرفی رشته مهندسی پزشکی، بیان کرد.

مهندسی پزشکی دارای سه حیطه اصلی است:

طراحی و سخت: این حیطه بر روی تجهیزات پزشکی تمرکز دارد و دانشجویان را در جهت توانایی در طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی آموزش می دهد(معرفی رشته مهندسی پزشکی).

نگهداری، بهینه سازی و تعمیر: این حیطه از مهندسی پزشکی بر حفاظت از دستگاههای پزشکی ساخته شده و تعمیر آنها در صورت خرابی تمرکز دارد. بدیهی است که این حیطه، نیازمند افراد کاردان و کاربلد در زمینه تجهیزات پزشکی هستند.

خرید و فروش: تجهیزات پزشکی از سودآورترین معاملات در سطح جهان است. در حیطه خرید و فروش تجهزات پزشکی، افراد به معرفی تجهیزات به بازار کار می پردازد و وارد محیط تجارت های بین المللی می شوند. هر فردی که در این زمینه فعالیت کند، بدون شک نیاز به علم کافی در زمینه مهندسی پزشکی خواهد داشت.

بازار کار رشته مهندسی پزشکی

وضعیت بازار کار رشته مهندسی پزشکی بستگی به مهارت، میزان استعداد و قدرت علمی و عملی فارغ التحصیلان این رشته خواهد داشت. مهندسی پزشکی بدون شک یکی از مهمترین و کاربردی ترین رشته هایی است که کیفیت کار جامعه پزشکی به آن وابسته است.

اما کار در زمینه مهندسی پزشکی را نمی توان برای همه مناسب و یکسان دانست. شاید بتوان بازار کار مهندسی پزشکی را در کشوهای پیشرفته مناسب و حتی عالی دانست. مهمترین فرایند کاری علم مهندسی پزشکی شامل سه مرحله است:

  • طراحی تجهیزات پزشکی
  • تولید تجهیزات پزشکی
  • نگهداری از تجهیزات پزشکی
  • وظایف مهندس پزشکی

مهندس پزشکی در گام‌های اولیه بهره‌برداری، تعمیر، پشتیبانی و نگهداری و تنظیم و استانداردسازی دستگاه‌های پزشکی را انجام می‌دهد و در مراحل بالاتر توسعه، ارتقاء و بهبود دستگاه‌های پزشکی یا حتی می‌تواند به طراحی و ساخت یک دستگاه و عضو مصنوعی اقدام کند. در این رشته به علت نوآوری گسترده‌ای که صورت می‌گیرد شاخه‌های تازه‌ای از مهندسی پزشکی سازمان می‌گیرند که شرح کوتاهی از زیرشاخه‌های این رشته ذکر شده‌است.

ضرورت تشکیل دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی

مهندسی پزشکی یکی از تازه ترین رشته هایی است که قدم به عرصه دنیای تکنولوژی جهانی گذاشته است. این رشته در جهت کاربرد علوم فنی و مهندسی در یاری رساندن به پزشکان برای تشخیص و درمان هرچه بهتر بیماری ها تاثیر بسزایی دارد. هدف اصلی برگزاری دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز آموزشگاه آپادانا در تبریز، تربیت نیروهای متخصص در زمینه آشنایی، عیب یابی و تعمیرات تجهیزات پزشکی می باشد.

مهندسی پزشکی در گام های اولیه به بهره برداری، تعمیر ، پشتیبانی، نگهداری، تنظیم و استاندارد سازی دستگاه ها می پردازد. در مراحل تخصصی تر و بالاتر این رشته، شاهد توسعه، ارتقاء و بهبود دستگاه های پزشکی و حتی طراحی و ساخت یک دستگاه خواهیم بود.

معرفی رشته مهندسی پزشکی

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی از مشاغل جدید و پرمخاطب در کشور می باشد. کارآموزن با شرکت در دوره آموزش تعمیرات تجهیزات پزشکی با انواع تجهیزات جنرال بیمارستانی از قبل فشار سنج،پالس اکسیمتر،دستگاه نوارقلب،الکتروشوک،پمپ سرم و سرنگ و… به صورت عملی آشنا خواهند شد.دوره تعمیرات تجهیزات پزشکی به صورت حضوری در شهر تبریز و به صورت غیر حضوری در سرتا سر کشور برگزار می شود.با شرکت در آموزش تعمیر تجهیزات پزشکی به شغل دلخواه خود دست پیدا کنید.

جهت مشاوره رایگان با شماره 4164-041 تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید