حتما تا به حال پیش آمده است که با بسته شدن یا بازشدن درب چوبی مشکل داشته باشید. معمولا درب‌های چوبی بیشتر از انواع دیگر درب به تعمیر و یا تعویض قفل درب نیاز پیدا می‌کنند(آموزش تعمیر قفل درب اتاق).

بنابراین اگر از مدل‌های مختلف درب چوبی استفاده می‌کنید، نیاز است که با ساختار داخلی قفل درب اتاق آشنا باشید و از تعمیر قفل درب چوبی نکاتی را بدانید. دانستن برخی نکات بسیار ساده می‌تواند کمک کند که در موارد ضروری و در مواقعی که زمان کمی دارید، خود شما بتوانید با چند حرکت ساده قفل درب را تعمیر کنید.

آموزش تعمیر قفل درب اتاق

در خیلی از زمان ها امکان تماس با قفل ساز نیست. بطور مثال اگر در نیمه‌های شب به خانه برگردید و به دلیل مشکل در قفل درب چوبی، نتوانید به راحتی و طبق معمول همیشه آن را باز کنید، امکان تماس با تعمیر کار قفل درب نیست. یا وقتی صبح با عجله قصد رفتن به محل کار را دارید، وجود مشکل در قفل درب می‌تواند ساعت‌ها شما را عقب بیاندازد. زیرا نمی‌توان بدون قفل کردن درب و با یک قفل خراب خانه را به حال خود رها کرد.

دانستن نکات تعمیر قفل درب چوبی برای هر فردی چه زن و چه مرد واجب است. به این نکته توجه داشته باشید که منظور از این جمله این نیست که هر فرد باید یک تعمیر کار قفل و درب باشد. دانستن چند نکته ساده تعمیر قفل درب چوبی کمک می‌کند بطور موقت کار خود را راه بیاندازید. اما برای تعمیر کامل و تشخیص مشکل نهایی حتما به قفل ساز و تعمیر کار قفل درب نیاز پیدا می‌شود.

باز کردن قفل درب

  •     درب بسته شده است ولی قفل نیست و کلید نداریم.
  •     درب قفل شده است و کلید نداریم
  •     جا ماندن کلید پشت درب

تعمیر قفل درب چوبی قدیمی

امروزه برای درب‌های ورودی ساختمان بیشتر از درب‌های ضد سرقت پیشرفته، درب‌های آهنی، پی وی سی و یو پی وی سی و … استفاده می‌شود. اما برخی از ساختمان‌ها هستند که هنوز دارای درب چوبی قدیمی هستند. علاوه بر اینها برای درب‌های داخل ساختمان نیز معمولا از همان درب‌های چوبی سنتی استفاده می‌شود. بطور مثال معمولا برای درب اتاق خواب، اتاق مطالعه، سرویس بهداشتی و حتی حمام از درب چوبی استفاده می‌شود.

تعمیر قفل درب حیاط و تعمیر قفل درب اتاق که قفل نمی شود

برای آموزش تعمیر قفل درب حیاط معمولی هنگامی که یک قفل درب به درستی بسته نمی شود، معمولاً به این معنی است که قفل و صفحه بسته شده به دیوار آن هم ترازی ندارند. با شل کردن پیچ های آن و تغییر دادن و جا به جا کردن آن سعی کنید صفحه را تنظیم کنید.

اگر چنگک گیر نکرد درب را به آرامی ببندید تا ببینید که چگونه پیچ قفل صفحه پلاستیکی با هم برخورد می کند. پیچ ممکن است در بالا، پایین یا یک طرف صفحه قرار گیرد. (جای برخورد قفل و پیچ موجود در صفحه نشان می دهد که در کجای برخورد داشته پیش از این.) همچنین این امکان وجود دارد که درب به خاطر دلایل مختلف منقبض شده و قفل دیگر به صفحه نرسد.

نحوه باز کردن قفل درب اتاق که به آرامی کار می کند

قفل های بیرونی می توانند یخ بزنند، قفل های داخلی کثیف می شوند و اجزای قفل درب حیاط کوچک در نهایت فرسوده می شوند. قبل از خرید قفل تعویض، برخی از روش های سریع را امتحان کنید:

تعمیر قفل حیاطی ساده زمانی که قفل در گیر کرده

اگر که پیچ به سختی می تواند وارد صفحه شود یعنی قفل شما دچار مشکل است و مکانیزم قفل درب اتاق خراب است. اطمینان حاصل کنید که صفحه ایمن و منطبق با پیچ است. می توانید لبه های صفحه را کمی بکشید و حتی کمی لبه های انتهای آن را تغییر شکل دهید. اگر این روش کمکی نکرد احتمالاً مجبور خواهید بود که صفحه را برداشته، سوراخ های پیچ را با چسب پر کنید و آن را مجدداً جابجا کنید(آموزش تعمیر قفل درب اتاق).

عیب یابی و تعمیر قفل درب کمد

اگر در قفل کردن یا باز کردن قفل خود مشکلی دارید، اغلب بهتر است به جای تلاش برای ترمیم آن قفل را به سادگی جایگزین کنید. با این حال، موقعیت های مختلفی وجود دارد که شما قادر خواهید بود به سرعت مشکلات جزئی در مورد قفل را تشخیص داده و تصحیح کنید. برای تشخیص صحیح مشکلات احتمالی با قفل، ابتدا باید بدانید که چگونه به طور صحیح قفل را عیب یابی کنید. در ادامه یک راهنمای مفید برای کمک به شما در رفع مشکلات قفل بن بست وجود دارد.

ساختار قفل مکانیکی

  •     توپی استوانه‌ای یا مغزی یا قسمت داخلی
  •     بدنه یا قسمت خارجی

 آموزش باز کردن مغزی قفل بدون کلید

 در نگاه اول باز کردن قفل بدون کلید، کاری خیلی دشوار به‌نظر می‌رسد اما باید گفت که آسان تر از چیزی است که فکر می‌کنید و با اندکی دانش و تجربه می‌توان به راحتی این کار را انجام داد. البته به‌یاد داشته باشید که پروسه باز کردن قفل‌ها بستگی به عوامل گوناگونی دارد که مهم‌ترین آن نوع قفل و نوع درب است. علاوه بر این، باز کردن درب بدون کلید، کاری تخصصی است و نیاز به مهارت دارد. پس اگر بار اولتان است بهتر است از یک فرد آگاه کمک بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید