مهندسی مکاترونیک (به انگلیسی: Mechatronics engineering) (یا مهندسی مکانیک و الکــترونیک) تلفیق سه رشتهٔ مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. این رشته سعی بر آن دارد تا نگاهی یکپارچه به سیستم‌های تشکیل شده از اجزای مکانیکی – الکترونیکی – کنترلی و نرم‌افزار داشته باشد∗. واژهٔ مکاترونیک توجه شمارا به علم مکانیک و الکترونیک جلب می‌کند. اما هدف مکاترونیک ایجاد و استفاده از ارتباط داخلیِ میان‌رشته‌های مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازی است، تا یک نمایه از کنترلِ پیشرفته را در سیستم‌های ترکیبی به خدمت بگیرد(معروف ترین دوره های آموزش مکاترونیک در تبریز).

مهندسی مکاترونیک یک مجموعهٔ بین‌رشته‌ای تلفیقی از پوشش اهداف مشترک رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کنترل، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مولکولی ( از نانوشیمی و بیولوژی) پدیدآمده‌است. هدف مکاترونیک این است که به سیستم‌های ساده‌تر، ارزان‌تر، راحت‌تر و انعطاف‌پذیرتر دست یابیم.در نگاه دیگر فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکاترونیک با دید جامعی که از علوم مهندسی (الکترونیک – مکانیک – کامپیوتر ) دارند می توانند بر اجرای طرح های مهندسی، نظارت داشته و برای آنها برنامه ریزی نمایند .

دوره آموزشی مکاترونیک در تبریز

علت سپری کردن دوره های آموزشی مکاترونیک در تبریز در زمینه های مختلف، تکامل یادگیری به همراه نرم افزارهای صنعتی و کسب تجربه عملی از آنها است. اینکه شما با سپری کردن دوره آموزشی مهندسی مکانیک به فردی بالغ در تخصص خود تبدیل گردید و با سرمایه گذاری بر روی دانش خود به رشد و تعالی برسید(معروف ترین دوره های آموزش مکاترونیک در تبریز).

دوره های آموزشی مکاترونیک در تبریز

سیستم‌های مکانیکی جزو پرکاربردترین سیستم‌ها در زندگی روزمره بشر هستند و کاربرد آن‌ها به قدری گسترده است که جزو موارد جدایی‌ناپذیر در زندگی انسان محسوب می‌شوند. با توجه به اهمیت و لزوم استفاده از علم مهندسی مکانیک با گرایش‌های مختلف، مهندسان باید انواع مختلفی از دوره‌های آموزشی مهندسی مکانیک را پشت سر بگذارند. در دوره‌های آموزشی، مهندسان مکانیک مباحث بسیار گسترده‌ای آموزش داده می‌شود. ضمن این که در این دوره با انواع نرم‌افزارها و تجهیزات مورد نیاز آشنا می‌شوید. در ادامه راجع به مهندسی مکانیک و دوره‌های آموزشی آن صحبت می‌کنیم تا اهمیت این علم جامع برایتان روشن شود.

مهندسی مکانیک چیست؟

آن دسته از دانش‌آموزان و داوطلبان رشته ریاضی که به دنبال یک رشته تحصیلی آینده‌دار هستند، به‌خوبی با علم مهندسی مکانیک آشنایی دارند؛ چون احتمالا بارها نام آن را در حوزه پردرآمدترین رشته گروه ریاضی شنیده‌اند. مهندسی مکانیک جزو اصلی‌ترین رشته‌های ریاضی است و قبولی در این رشته به تراز بالایی در درس ریاضی نیاز دارد. البته مهندسی مکانیک بخش از علم فیزیک محسوب می‌شود که برای تحصیل در این رشته باید در کنکور ریاضی شرکت کنید.

مهندسی مکانیک را می‌توان تلفیقی از علوم پایه فیزیک و ریاضی دانست که در آن به بررسی اجسام و نیروهای وارد بر آن‌ها پرداخته می‌شود. از آن‌جا که در این رشته مهندسی تمام علوم و فنون جهت تولید و تبدیل انرژی به کار گرفته می‌شود تا نیازی از بشر برآورده شده و به پیشرفت او منجر شود، می‌توان مهندسی مکانیک را جامع‌ترین علم مهندسی دانست.

Cad ( طراحی به کمک کامپیوتر) چیست؟

این برنامه نرم افزاری به کاربرانی که دوره‌ های آموزشی آموزشگاه آپادانا را پشت سر گذاشته‌اند، امکان می‌دهد که به کمک آن محصولی را طراحی کرده و فرآیند طراحی آن را مستندسازی کنند‌. در واقع کاربران رشته مهندسی مکانیک با کمک این نرم افزار به طراحی، اصلاح و بهینه‌سازی طرح خود برسند. این نرم افزار مهندسی به تسهیل فرآیندهای تولید منجر شده و می‌توان از آن برای ساخت نمودارهای دو بعدی و سه بعدی استفاده کرد. آن‌چه در استفاده از cad مورد توجه قرار می‌گیرد بهبود کیفیت طراحی و افزایش بهره‌وری از علم مهندسی مکانیک است. خروجی این برنامه به صورت فایل‌های الکترونیکی و شامل اطلاعاتی از جمله: فرآیندها، ابعاد، تلرانس و غیره می‌باشد. نرم افزار cad کاربردهای بسیار گسترده‌ای در در طراحی مکانیکی و تولید تصاویر گرافیکی دارد.

Cae ( تحلیل مهندسی به کمک کامپیوتر)چیست؟

برنامه‌های نرم افزاری مهندسی که در دوره‌ های آموزشی مهندسان مکانیک آموزش داده می‌شوند، از مباحث مختلف شامل دینامیک سیالات مهندسی ، دینامیک چند جسمی، تحلیل اجزای محدود و بهینه‌سازی تشکیل می‌شود. ابزارهای cae برای پشتیبانی از این برنامه‌های نرم‌افزاری مهندسی طراحی و بهینه شده‌اند. این ابزارها عملکرد اجزا را مورد تحلیل قرارداده و به شبیه‌سازی، بهینه‌سازی محصول و ابرار تولید می‌پردازد. در شبیه‌سازی cae پارامترهایی از جمله نیرو، فشار، دما و تعامل قطعات با هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وقتی از ابزار تحلیل به کمک کامپیوتر صحبت می‌کنیم، در حقیقت پارامترهایی را مورد بررسی قرار می‌دهیم که می‌توان به کمک آن‌ها محدودیت‌های موجود در طراحی ایده را بررسی کرد و در واقع به این نتیجه رسید که قطعه‌ای که قصد ساخت آن را داریم توانایی تحمل محدودیت‌ها را دارد با خیر.

Cam ( تولید به کمک کامپیوتر)چیست؟

همان‌طور که از نام این ابزار مشخص است، از آن جهت کنترل دستگاه‌ها و ماشین‌آلات در فرایند تولید استفاده می‌شود. این سیستم تولید به کمک کامپیوتر می‌تواند از تمام فرایندهای تولید یک شرکت یا کارخانه از مراحل برنامه‌ریزی گرفته تا حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی پشتیبانی کند‌. هدف از به‌کارگیری این سیستم، تولید سریع قطعات مختلف در کنار توجه به ابعاد دقیق محصولات و هماهنگی مواد آن‌هاست(آموزش کتیا در تبریز).

اگر توجه کرده باشید پشت ماشین‌آلاتی که محصولات مختلف را تولید می‌کنند، یک کد نرم‌افزاری وجود دارد. این کد همان cam می‌باشد. اهمیت استفاده از این برنامه زمانی مشخص می‌شود که می‌توان با استفاده از آن کدها را در دستگاه‌های مربوطه وارد کرد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، سه برنامه معرفی شده با کد اختصاری cae,cad,can در تعامل با یک‌دیگر عملکرد خود را ممکن می‌سازنند. هر یک از این ابزارها با قدرتی که در شبیه‌سازی، تحلیل و ترسیم دارند، بسیاری از امور را برای همه آسان‌تر و کارآمدتر کرده‌اند. آموزش این ابزارها در دوره‌ های آموزشی مهندسان مکانیک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

معروف ترین دوره های آموزش مکاترونیک در تبریز

به این مطلب امتیاز دهید

دسته بندی شده در: