پرستاری سالمندانی که میراث خانوادگی و پشتوانه قلبی هر خانواده هستند، بسیار حائز اهمیت است. اما در جامعه‌ی پر مشغله امروز، نگهداری شایسته از سالمند در منزل؛ آنطور که درخور وجود پر مهر آنان است، تبدیل به چالشی بزرگ شده است؛ مخصوصا زمانی که این عزیزان دچار بیماری یا شرایط خاص هستند(پرستاری سالمند در تبریز).

وظایف پرستار سالمند

یکی از مهمترین خدمات پرستاری، پرستاری از سالمندان است چراکه؛این گروه بسیار حساس بوده و نیازمندی‌های خاص خود را دارند. پرستار در نگهداری سالمند؛ نه تنها باید به مراقبت از وضعیت جسمانی، آنان بپردازد، بلکه باید به مسائل روحی و اجتماعی آنان هم توجه کند.

از وظایف پرستار سالمندان می‌توان به ارائه مراقبت‌های پزشکی و درمانی، تأمین نیازهای روزانه آنان از جمله تغذیه، بهداشت شخصی، تمرینات فیزیکی و … اشاره کرد(پرستاری سالمند در تبریز).

علاوه بر این، پرستار سالمند؛ می‌بایست محیطی امن و آرام و بدون تنش برای سالمند فراهم کند. پرستار سالمند، از نظر ارتباطی نیز می‌بایست مهارت‌های لازم را داشته باشد تا با خانواده سالمند ارتباط برقرار کرده توصیه‌های آنان را در نگهداری از سالمند، دریافت کرده و همچنین توصیه‌های لازم در مراقبت از سالمند را به نهاآنها انتقال دهد.

پرستار سالمند همچنین باید بتواند توجه ویژه‎‌ای به جزئیات داشته باشد؛ احساس همدلی با سالمند و خانواده او داشته باشد و همچنین توانایی تحمل فشار و استرس را هم، داشته باشد(پرستاری سالمند در تبریز).

پرستاری سالمند در تبریز

نگهداری سالمند در منزل

برای نگهداری سالمند در منزل یا پرستاری سالمند در منزل بهتر است محیطی را فراهم کنید که شخص سالمند و یا بیمار در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشد زیرا این کار برای بهبود افراد خیلی بهتر از مراکز درمانی و نگهداری سالمند می تواند موثر واقع شود. تجربیات و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است بیانگر این بوده که عشق ورزیدن و محبت به سالمند و یا بیمار در روند بهبودی وی تاثیر زیادی داشته است.

آموزش نگهداری و مراقبت از سالمند

نگهداری و مراقبت از سالمند یا والدین سالخورده در خانه یکی از دغدغه‌ های ذهنی مهم و همیشگی فرزندان است. به دلیل اینکه والدین سالخورده همیشه دوست دارند در خانه‌ خودشان نگهداری شوند، فرزندان باید با شیوه‌ های ارائه‌ بهترین خدمات و فراهم کردن آسایش لازم برای سالمندان آشنا باشند. احتمالاً تا به حال با آدم‌ هایی برخورد داشته‌ اید که در خانه‌ از سالمند نگهداری می‌کنند(آموزش فوریت های پزشکی در تبریز).

مراقبت از افراد سالمند نیازمند داشتن برخی اطلاعات تخصصی و همچنین آموزش دیدن نحوه مراقبت و نگهداری از افراد سالخورده است. آموزش فوریت های پزشکی از سالمند یکی از این آموزش های مهم است که فرد مراقب باید حتما اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد. برخی از افراد ترجیح می‌ دهند از سالمندان در خانه مراقبت کنند یا عده‌ دیگر نیز تصمیم می‌گیرند از امکانات مراکز مخصوص خدمات مراقبتی برای سالمندان بهره‌مند شوند؛ این روش نیز فوایدی به همراه دارد.

هر گزینه‌ ای می‌ تواند معایب و مزایایی داشته باشد. برخی ترجیح می‌ دهند از سالمندان خود در خانه نگهداری کنند؛ چه این افراد سالمند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌ شان باشند، چه یکی دیگر از اعضای نزدیک خانواده. پس بهتر است مراقبی که قرار است از این سالمندان مراقبت نماید آموزش پرستاری و مراقبت از افراد سالمند را دیده باشد(پرستاری سالمند در تبریز).

برای نگهداری از سالمند در منزل به انجام چه کارهایی نیاز دارید؟

  • فراهم کردن آمادگی‌های لازم برای مراقبت‌های پزشکی
  • مدیریت امور مالی
  • ساماندهی داروها
  • فراهم‌آوری محیطی امن و سالم
  • فراهم کردن شرایط لازم برای تعاملات اجتماعی کافی
  • ایجاد شرایطی برای نگهداری از آن‌ها، هنگامی که در خانه نیستید
  • بررسی مشکلات مالی و هیجانی‌شان، به همراه نحوه‌ی رسیدگی به آن‌ها در خانه؛ این کار باعث می‌شود دچار مشکل حل بحران در دقیقه‌ی نود نشوید.

پرستاری سالمند در تبریز

به این مطلب امتیاز دهید