بعد از کاشت دندان بهتر است با انواع روکش ایمپلنت دندان آشنایی داشته باشید. هرکدام از انواع روکش کیفیت و استحکام متفاوتی دارند. برای انتخاب بهترین روکش ایمپلنت دندان تا انتهای مطلب همراه ما باشید(بهترین روکش ایمپلنت در تبریز).

روکش ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های پرطرفدار برای جایگزینی دندان از دست رفته است. اگر شما هم یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، می‌توانید با کاشت دندان، به طور دائمی این مشکل را برطرف کنید. ایمپلنت از سه قسمت تشکیل شده است. پایه فلزی آن درون استخوان فک قرار گرفته و قسمتی به نام اباتمنت روکش را به این پایه متصل می‌کند. روکش روی پایه فلزی ثابت شده و کاملا شبیه به دندان طبیعی دیده می‌شود.

در واقع آخرین مرحله در کاشت ایمپلنت، قراردادن روکش روی آن است. پایه ایمپلنت بیش از ۳۰ سال دوام آورده و در صورت رعایت بهداشت بدون مشکل در فک باقی می‌ماند. اما معمولا روکش و اباتمنت هر ۱۰ سال یک‌بار نیاز به تعویض خواهند داشت. در ادامه انواع مختلف روکش را به شما معرفی می‌کنیم.

مزایای استفاده از روکش ایمپلنت

استفاده از روکش ایمپلنت دندان به عنوان یک بخش اصلی از ایمپلنت های دندانی و سایر دندان های مصنوعی مزایای متعددی دارد. که از بین مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حفظ کیفیت دندان مصنوعی کاشته شده و محافظت از آن برای مدت زمان طولانی
  • بهبود عملکرد دندان های مصنوعی هنگام جویدن مواد غذایی و صحبت کردن
  • تثبیت دندان های اطراف و جلوگیری از جابجا شدن آنها
  • اصلاح طرح لبخند و زیباتر شدن چهره
  • جلوگیری از آسیب دیدگی بایت دندان و افتادن فک بالا و پایین روی هم

نصب روکش ایمپلنت چگونه است؟

اکنون که با مفهوم، مزایا و انواع روکش ایمپلنت آشنا شدید، زمان آن فرا می رسد تا بدانید این روکش ها چگونه روی دندان مصنوعی و ایمپلنت کاشته شده نصب می گردد. در این خصوص باید گفت پس از کاشت پایه و اباتمنت دندان، دندانپزشک با اندازه فاصله بین دندان ها و طول تاج آنها (قالب گیری) اقدام به ساخت روکش می کند. (البته باید توجه داشته باشید که ساخت روکش ایمپلنت بنا با درخواست بیمار و در لابراتوارهای تخصصی دندانپزشکی انجام می گردد.) پس از آن براساس قالب گیری انجام شده، روکش ساخته شده و توسط دندانپزشک با چسب مخصوص به اباتمنت متصل می گردد.

پس از آن نیز اباتمنت درون پایه ایمپلنت قرار گرفته و بدین ترتیب فرآیند نصب روکش به اتمام می رسد. نکته قابل توجه اینکه اتصال روکش ایمپلنت به اباتمنت با توجه به نوع روکش و سایر اجزای دندان ممکن است با پیچ انجام شود. اما از آنجایی که این کار توسط دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت های دندانی انجام می شود، هیچگونه نگرانی در این باره نداشته باشید(بهترین روکش ایمپلنت در تبریز).

بهترین روکش ایمپلنت در تبریز

انواع روکش دندان

برای انجام روکش ایمپلنت دندان ‌پزشکان با توجه به شرایط بیمار از روکش‌های مختلفی و متنوعی استفاده می‌کنند. قیمت روکش ایمپلنت با توجه به جنس، برند و شرکت تولید کننده بسیار متفاوت است که باید در انتخاب آن پزشک و بیمار به اتفاق نظر برسند. برخی از انواع روکش های متداولی که در ندان پزشکی استفاده می شود به شرح زیر است(بهترین روکش ایمپلنت در تبریز).

روکش سرامیکی

روکش سرامیک یکی از پروتز های فراگیر در حوزه ایمپلنت دندان است که باید به ‌صورت اختصاصی برای فرد طراحی و در داخل لابراتوار ساخته شود. این روکش نسبت‌ به روکش‌های دیگر از قیمت نسبتا بالاتری برخوردار است که شاید که دلیل آن را می‌توان به جنس بادوام با کیفیت این روکش‌ها نسبت‌ داد.

روکش‌های سرامیکی شباهت بسیار زیادی به‌تنهایی دندان‌های طبیعی دارند و طول عمر آن ها نسبت ‌به روکش‌های دیگر و طولانی است. در اغلب موارد از روکش های سرامیکی برای ترمیم و ایمپلنت دندان های جلویی استفاده می شود. این روکش به هیج عنوان تغییر رنگ نمی دهد و باعث تحلیل لثه یا سیاهی آن نمی گردد؛ در نتیجه سلامت دهان و دندان را به خطر نمی اندازد.

روکش زیرکونیوم

یکی از روکش های پرمصرف و متداولی است که دندان ‌پزشکان از آن برای انجام فرایند ایمپلنت استفاده می‌کنند. روکش زیرکونیوم یا زیرکونیا درعین‌حال که عمر طولانی دارد، نسبت ‌به سایر روکش‌های دندان از قیمت پایین‌تری برخوردار است.

قیمت منطقی در کنار استحکام و دوام بالا باعث شده تا این روکش به عنوان محبوب ترین مواد استفاده شده برای ساخت تاج پروتز ثابت استفاده گردد. روکش زیرکونیوم جزو معدود روکش هایی است که می توان از آن برای ترمیم دندان های عقبی و جلویی استفاده نمود.

روکش با آلیاژ فلزی

در ساخت این روکش‌ ها از فلزات غیر نجیب و بادوام استفاده می ‌کنند که سازگاری بسیار بالایی با ریشه دندان دارد. این روکش از زمان های گذشته تا به الان در حوزه دندان پزشکی کاربرد دارد که دلیل آن استحکام بالای این پروتز در برابر خوردگی، شکستگی و پوسیدگی است.

از روکش با آلیاژ فلزی عمدتا برای تعمیر دندان‌های آسیایی و قسمت عقبی و غیرقابل دید دهان استفاده می‌شود. این روکش باعث می‌شود فرد بدون کوچک‌ترین آزاری سالیان سال از پروتز ثابت استفاده نماید که در نتیجه منجر به ارتقا بهداشت و سلامت دهان و دندان فرد خواهد شد.

روکش ایمپلنت از جنس طلا

طلا به‌ عنوان فلز بسیار گران ‌قیمت دارای خاصیت براقی و درخشندگی منحصر به فردی است که باعث می‌شود برخی از مردم برای انجام ایمپلنت به این روکش توجه نمایند. با اینکه طلا فلزی بسیار ارزشمندی است اما سالیان سال مردم مختلف ترجیح داده اند برای روکش ایمپلنت و دندان‌های خود از این فلز قرن قیمت استفاده کنند. علاوه ‌بر این دوام و طول عمر بالا مقاومت بسیار زیاد طلا در برابر پوسیدگی و ساییدگی باعث می‌شود تا دندان‌پزشکان از این فلز برای روکش دندان استفاده کنند. این روکش دندان به ‌هیچ‌ عنوان نمی‌شکند، ترک برنمی‌دارد و درخشندگی خود را از دست نمی‌دهد.

روکش PFM یا همان ترکیب فلز و سرامیک

این روکش ایمپلنت دندان ترکیبی از فلز و سرامیک یا چینی می باشد که تاج به‌ صورت پاجوش به بخش فیکسچر متصل شده‌ است. این روکش ‌ها از دوام و پایداری بسیار بالایی برخوردار هستند اما بر خلاف عمر طولانی که دارند به ‌سرعت ترک بر داشته یا لب پر می‌شوند.

روکش PFM بیشتر برای ترمیم دندان‌های عقبی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که رنگ کدر تاج در کنار تحلیل و سیاهی لثه به دلیل بدنه فلزی آن نمای خوبی در ترمیم دندان‌های جلویی به دنبال ندارد. هر چند می‌توان برای رفع معایب قابل توجه این روکش از کامپوزیت استفاده کرد.

روکش ایمپلنت دندان جلو

 بهترین روکش برای دندان جلویی چیست ؟ در صورتی که شما دندان های جلویی خود را از دست بدهید هیچ راهی جز ایمپلنت کردن وجود ندارد. همانطور که در بالا اشاره کردیم روکش های ایمپلنت دندان در جنس های مختلفی وجود دارند که به تشخیص پزشک بهترین نوع آن برای دندان های جلو انتخاب می شود. جنس روکش ها معمولا از پرسلن است که به وسیله چسب مخصوص بر روی اباتمنت ها استفاده می شوند. می توانید برای اتصال آن ها از پیچ های مخصوص هم استفاده کنید که در پایان کار با مواد همرنگ دندان پوشیده می شوند.

قیمت روکش ایمپلنت دندان

هزینه روکش ایمپلنت دندان یکی از مواردی است که در هنگام برآورد قیمت کلی باید به آن توجه زیادی کنید. پیش از اینکه اقدان به کاشت ایمپلنت کنید لازم است در این رابطه با دندانپزشک خود مشورت هنای لازم را داشته باشید. همانطور که می دانید ایمپلنت دارای روکش های مختلفی است که هر کدام از آن ها با مواد متفاوتی ساخته شده و توسط برندهای گوناگونی تولید شده اند.

قسمت روکش ایمپلنت به عنوان خدمات دندانپزشکی گران به شمار می رود. هزینه ای که برای روکش ایمپلنت وجود دارد به موارد زیادی بستگی دارد. برای محاسبه قیمت ایمپلنت لازم است پارامترهای زیادی را مورد بررسی قرار دهیم(بهترین روکش ایمپلنت در تبریز).

این فاکتورها شامل:

موقعیت کلینیک یا مطب: یکی از موارد تاثیرگذار در قیمت روکش موقعیت جغرافیایی مطب است. به‌عنوان‌ مثال هزینه کاشت دندان در تهران به نسبت دیگر شهرها بیشتر است. این قیمت‌ها از یک محله به محله دیگر نیز متفاوت می باشد.

هزینه عکس‌برداری: یکی دیگر از موارد تاثیرگذار هزینه عکسبرداری است. این فرایند برای بررسی و تشخیص سلامت و مشکل دندان ها انجام می شود. امروزه عکسبرداری دندان ها به وسیله سی تی اسکن و اشعه ایکس انجام می گیرد. در برخی موارد ظاهر دندان ها سالم است اما در واقعیت دچار مشکل خرابی هستند.

تعداد ایمپلنت: یکی دیگر از پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت ایمپلنت اثر می گذارد. هر چقدر تعداد دندان هایی که نیاز به ایمپلنت دارند بیشر باشد درمان از پیچیدگی های بیشتری برخوردار است.

جنس روکش ایمپلنت: یکی از موارد مهم در تعیین قیمت ایمپلنت تاثیر بسیار زیادی دارد جنس این روکش ه است. معمولا روکش هایی که از دوام بیشتری برخوردار هستند قیمت گرانتری نسبت به مدل های معمولی دارند. برخی از افراد ترجیح می دهند برای کاهش هزینه ها از روکش های معمولی استفاده کنند.

تجربه و تخصص دندانپزشک: هرچه تخصص و تجربه جراح بالاتر باشد، دستمزد بیشتری دریافت می‌کند. دقت داشته باشید که کاشت دندان جراحی حساسی بوده و نباید برای کاهش هزینه آن را به افراد تازه‌کار بسپارید.

نوع اتصال روکش: دندانپزشک باتوجه‌ به نوع روکش و شرایط بیمار می‌تواند روکش را با چسب متصل کرده یا از روکش‌های پیچی استفاده کند.

سؤالات متداول:

۱- هزینه روکش ایمپلنت به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور معمول قیمت روکش های ایمپلنت با توجه به مؤلفه هایی نظیر جنس روکش، هزینه درمان ایمپلنت، هزینه ساخت روکش و میزان تخصص دندانپزشک محاسبه می شود.

۲- آیا افتادن روکش ایمپلنت قابلیت درمان دارد؟

بله، یکی از مشکلات شایع ایمپلنت های دندانی، افتادگی روکش آن است. در این گونه موارد دندانپزشک متخصص با چسب مخصوص اقدام به اتصال مجدد روکش روی پایه ایمپلنت می کند.

۳- ساخت انواع روکش ایمپلنت چه مدت زمان به طول می انجامد؟

معمولاً با توجه به تعداد، نوع و کیفیت روکش های ایمپلنت، ساخت آنها بین دو هفته تا سه ماه طول می کشد.

به این مطلب امتیاز دهید