درمان با پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت در دهه 1970 آغاز شد. معمولاً در طب ورزشی و برای آسیب‌های تاندون، لیگامان، عضله و آرتروز زانو استفاده می‌شود. از سال 2014 توسط متخصصین پوست برای درمان ریزش موی ارثی (آلوپسی اندوژنیک) استفاده‌شده است. برای جوان‌سازی و تیرگی دور چشم هم مورداستفاده قرارگرفته است. اثربخشی نسبی در برخی مطالعات گزارش‌شده است(prp در تبریز).

تزریق پی آر پی چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا حدود 20 سی‌سی خون از بیمار گرفته می‌شود و پس از سانتریفیوژ پلاسمای غنی از پلاکت جداسازی می‌شود و به بیمار تزریق می‌شود. برای کاهش درد حین تزریق از داروهای مسکن، آرام‌بخش، کرم و اسپری‌ بی‌حسی استفاده می‌شود(prp در تبریز).

مکانیسم اثر پی آر پی چیست؟

پلاکت‌ها فاکتور رشد آزاد می‌کنند و به ترمیم و بازسازی سلولی کمک می‌کنند. اثرات تزریق PRP فوری نیست بلکه در طی چند هفته‌ تا چند ماه‌ ظاهر می‌شود.

پی آر پی در چه مواردی قابل‌استفاده است؟

پی آر پی برای ریزش موی ارثی، تیرگی دور چشم و جوان‌سازی استفاده می‌شود. بر اساس مطالعات سال 2019، باعث کاهش ریزش مو و افزایش قطر و تراکم مو می‌شود. اما درمان قطعی ریزش مو نیست. باید در کنار درمان‌های استاندارد ریزش مو به‌عنوان درمان کمکی استفاده شود.

پی آر پی در چه افرادی نباید انجام شود؟

در افراد مبتلابه کم‌خونی، اختلال تعداد و عملکرد پلاکت، بدخیمی یا دارای عفونت نباید انجام شود(prp در تبریز).

قبل از پی آر پی رعایت چه نکاتی لازم است؟

از چند روز قبل از تزریق، تحت نظر پزشک داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین، ایبوپروفن، امگا3 و … را قطع کنید. در روز درمان برای جلوگیری از احساس سرگیجه حین خون‌گیری غذای سبکی میل کنید(prp در تبریز).

بعد از پی آر پی رعایت چه نکاتی لازم است؟

اکثر افراد می‌توانند فعالیت روزانه خود را بعد از درمان با PRP ادامه دهند. خارش و تورم مختصر در محل در طی چند روز برطرف خواهد شد(prp در تبریز).

تزریق PRP

این روزها تبلیغات اغراق آمیز راجع به مزوتراپی و از آن مهمتر استفاده پلاسمای حاوی پلاکت تغلیظ شدهplatelet Rich Plasma بوده که از رسانه های دیداری و شنیداری بی وقفه منتشر می شوند، این تبلیغات نگرانی ایجاد مشکل دوباره در مورد یک روش مفید و موثر زیبایی را به وجود می آورند، زیرا چنان تاثیرات مبالغه آمیز (چه از نظر ماهیت ، یا شدت یا طول اثر ) به PRP نسبت داده می شود که مطمئنا توقعی که در بیماران به وجود می آید ، اصلا با واقعیت این روش منطبق نیست و ظرف همین مدت کوتاه به تدریج بیماران ناراضی و رویگردان از این روش را می توان دید.

بر خلاف تصور، کاربرد PRP به هیچ وجه تازه نیست و سالهاست که به اشکال مختلف به کار می روند ، کما اینکه استفاده از پلاسمای خون خود بیمار برای درمان زخم بستر برای چند دهه است که استفاده می شودیا از PRP سالهاست که در جراحی فک و صورت برای ترمیم نقایص بافت فکی یا به همراه چربی برای ترمیم نقایص بافت نرم بکار می روند(prp در تبریز).
باید توجه داشت که چنین به نظر می رسد که جوانسازی ناشی از تزریق پلاکت حدود یکسال دوام دارد و اهمیت آن در چند نکته است:

۱- نکته اول آنکه چون این ماده از خود بیمار گرفته می شود ، بنابراین امکان انتقال بیماری یا عوارض ناشی از ورود جسم خارجی در بدن وجود ندارد . بنابراین آلرژی وجود نخواهد داشت.
۲- نکته دوم آنکه اثرات آن حدود یکسال باقی می ماند که در نوع خود بسیار قابل توجه است.
۳- نکته سوم آنکه به هیچ وجه خطراتی از قبیل ایجاد تومور در آن وجود ندارد.

PRP چه کاربردهایی در زیبایی دارد ؟

۱ ) در ترکیب با تزریق چربی : مطالعات متعددی نشان داده اند که همراهی تزریق چربی با پلاکت درصد ماندگاری و نتیجه تزریق چربی را بهبود می بخشد.
۲ )جوانسازی پوست: هم برای پیشگیری از پیری و هم برای بهبود و جوانسازی پوست به کار می رود(prp در تبریز)
۳ ) اسکار آکنه: مشخص شده است که کاربرد PRP باعث کاهش اسکار آکنه می شود که البته استفاده همزمان از سایر روش ها مثل لیزر و فیلرها هم توصیه می شود.
۴ ) جوانسازی اطراف چشم ها و پلکها: یکی از بهترین کاربردهای PRP است و سبب کاهش چین و چروک و کاهش سیاهی و کبودی در چشم می شود. خوشبختانه این اثرات طولانی مدت است.
۵ ) بهبود ریزش مو:گزارشات موردی در مورد بهبود ریزش مو و طاسی در مقالات مختلف وجود دارد .

چه چیزهایی را از PRP نباید انتظار داشت؟

۱ )ماندگاری بسیار طولانی اثر:در مطالعات متعددی که در طول سالها انجام شده ، طول مدت اثر PRP پس از رسیدن به نتیجه حاصل حدود یکسال است، آن هم به شرطی که عامل ایجاد کننده ضایعه مجددا تکرار نشود، مثلا در ریزش موی سر ناشی از افزایش هورمون مردانه در خانم ها (اصطلاحا طاسی آندروژنیک در صورتیکه علت ریزش مو که همان اضلال هورمونی است ،درمان نشود ظرف مدت کوتاهی ریزش مو، برگشت پیدا می کندیا در صورتیکه بیمار سیگاری است،و سیگار خود را ترک نکند، در چین و چروکهای صورت انتظار برگشت سریعترمی رود
۲ )اثر فوری:باید توجه داشت که مکانیسم اثر PRP وادار ساختن بدن به بافت سازی است و این روند نیاز به زمان داردو لذا هیچگاه سرعت اثر PRP به اندازه ی فیلرها(پرکننده ها یا ژل ها )نیست و بطور متوسط پس از چند هفته شروع می شود(prp در تبریز).
۳ )حجم دهی قابل توجه:به هیچ وجه نباید PRP را رقیب فیلرها (پر کننده ها یا ژل ها) دانست، زیرا فیلرها به سرعت و به طور موثر سبب پر کردن یا بزرگ کردن بافتی می شوند که در آن تزریق میگردند، در صورتیکه اثر حجم دهی PRP خفیف است.
۴ )باعث بهبود افتادگی قابل توجه پوست صورت نمی شود.
۵)باعث بهبود ضایعات عروقی روی پوست نمی شوند.
۶ ) ممکن است به بیش از یکبار درمان احتیاج داشته باشید;در افراد جوانتر که برای پیشگیری از PRP استفاده می کنند، سالی یکبار استفاده توصیه می شود،اما در افراد مسن تر که جهت جوانسازی مراجعه می کنند، هر ۵/۱-۱ ماه درمان تا زمان رسیدن به نتیجه توصیه می شود.

عوارض پی آر پی چیست؟

با توجه به اینکه از خون خود بیمار استفاده می‌شود، خطر آلرژی وجود ندارد. با رعایت شرایط استریل حین تزریق خطر عفونت کاهش می‌یابد. تنها عارضه درد حین تزریق و خارش و تورم مختصر در محل در طی چند روز اول بعد درمان است(prp در تبریز).

به این مطلب امتیاز دهید

دسته بندی شده در: