این روزها بازار خرید و فروش وام ازدواج از همیشه داغ‌تر شده و بسیاری از واجدان شرایط، امتیاز وام‌های خود را می‌فروشند(خرید و فروش وام در تبریز). اما چرا این وام‌های مقرون به صرفه به فروش می‌رسند؟(خرید و فروش وام در تبریز)

وام ازدواج چند؟

گزارش‌هایی که به دست رسیده حاکی از آن هستند که فروشندگان وام ازدواج، امتیاز وام ۱۲۰ میلیون تومانی خود را در رنج قیمتی ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان می‌فروشند. وام‌های ۱۵۰ میلیون تومانی نیز از ۴۵ تا ۶۰ میلیون تومان قیمت می‌خورند. خریداران این بانک‌ها موظف هستند که تضامین دریافت وام را فراهم کنند و همه اقساط وام را خودشان پرداخت کنند.

علت فروش وام ازدواج چیست؟

با وجود اینکه دریافت وام ازدواج با نرخ سود چهار درصد در شرایط تورمی اقتصاد ایران، بسیار مقرون به صرفه است اما بخش قابل توجهی از واجدان شرایط تصمیم می‌گیرند که امتیاز وام‌های خود را به فروش بگذارند(خرید و فروش وام در تبریز).

به نظر می‌رسد که علت اصلی فروش وام‌های ازدواج، بدقولی بانک‌های عامل برای پرداخت این تسهیلات است. با وجود اینکه طبق اعلام بانک مرکزی، شعب اعطا کننده وام ازدواج باید به اخذ یک سفته از متقاضی یا یک ضامن معتبر برای پرداخت وام اکتفا کنند، اما برخی بانک‌ها تا سه ضامن از متقاضیان طلب می‌کنند.

خرید و فروش وام در تبریز

سایت‌های خرید و فروش وام

شرایط پرداخت وام ازدواج سبب جولان شرکت‌ها و سایت‌های خرید و فروش وام شده است. تنها با چند دقیقه جستجو در اینترنت، سایت‌ها و صفجه‌هایی را پیدا می‌کنید که با دریافت وجهی به عنوان حق اشتراک، کارمزد یا حق معرفی، متقاضیان دریافت وام را با فروشندگان آن مرتبط می‌کنند(خرید و فروش وام در تبریز).

با وجود اینکه برخی از این سایت‌ها مدعی هستند که از نهادهای مربوطه مجوز فعالیت دارند اما پیگیری‌های نشان می‌دهد که بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر هر گونه فعالیت نهادهای مالی، مجوزی برای خرید و فروش وام صادر نکرده است(خرید و فروش وام در تبریز).

از سمت دیگر ذات فعالیت این شرکت‌ها نیز غیر قانونی است. زیرا اگر بانک‌ها متوجه شوند که فرد واجد شرایط دریافت وام، امتیاز خود را به شخص دیگری فروخته است، فرآیند پرداخت وام را به کل منتفی می‌کند.با وجود این شرایط، شرکت‌ها و سایت‌های خرید و فروش وام به صورت کاملا واضح در فضای حقیقی و مجازی فعالیت می‌کنند و هیچ گونه نظارتی بر آنها وجود ندارد.

بازار زیرزمینی ازدواج و طلاق صوری

داغ شدن بازار خرید و فروش وام مشکلات دیگری را نیز بوجود آورده است و زمینه را برای سوءاستفاده سودجویان فراهم کرده است. به طوری که برخی افراد برای برخوداری از منافع این وام، دست به اقداماتی از جمله ازدواج صوری و یا حتی طلاق صوری می‌زنند. به طوری که زوج‌هایی که قبلا وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با یک طلاق صوری و پس از آن ازدواج صوری، این وام را دریافت می‌کنند(خرید و فروش وام در تبریز).

به این مطلب امتیاز دهید